«Κοιμήθηκε» η Γιουνάιτεντ, ξέφυγε η Σίτι! (vid)

Αυξήθηκε η διαφορά της Σίτι με την Γιουνάιτεντ στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ

Ακόμη πιο άνετα μπορεί να νιώσει η Σίτι. Οι πολίτες έφτασαν σβηστά στο 3-0 κόντρα στην Μπέρνλι κι «άνοιξαν» την διαφορά τους στο +5, αφού η Γιουνάιτεντ έπεσε θύμα της εξαιρετικής Χάντερσφιλντ (2-1).

Ξέφυγε η Μάντσεστερ Σίτι! Οι πολίτες έφτασαν εύκολα στο 3-0 κόντρα στην Μπέρνλι στο «Etihad» και χάρη στην ήττα της Γιουνάιτεντ από την Χάντερσφιλντ (2-1) άνοιξαν την διαφορά τους στους πέντε βαθμούς.

Το σκορ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε ο Σέρχιο Αγκουέρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Με αυτό το γκολ μάλιστα ο Αργεντινός έφτασε τα 177 κι έπιασε τον Έρικ Μπρουκ στην κορυφή της λίστας των παικτών με τα περισσότερα τέρματα στην ιστορία της ομάδας. Το ματς «καθάρισε» στο 73ο λεπτό όταν ο Οταμέντι έκανε το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σανέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ(75’).

Την πρώτη της ήττα στη φετινή Premier League γνώρισε η Γιουνάιτεντ. Οι κόκκινοι διάβολοι πλήρωσαν τα τραγικά λάθη της άμυνάς τους στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκαν δύο γκολ σε πέντε λεπτά (Μόι 28’ και Ντεπουάτρ 33) από την Χάντερσφιλντ στο «John Smith’s» και παρά το τέρμα του Ράσφορντ (78’) δεν μπόρεσαν να σώσουν ούτε τον βαθμό (2-1).

Τεράστια νίκη για τη Νιουκάστλ. Οι «καρακάξες» με γκολ του Μερίνο στο 86’ «τέζαραν» την Κρίσταλ Πάλας και σκαρφάλωσαν στην 6η θέση με 14 βαθμούς. Αντίθετα, οι «αετοί» έμειναν στην τελευταία με μόλις τρεις.

Μεγάλο τρίποντο πήρε και η Μπόρνμουθ, που έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Στόουκ (2-1). «Ανάσα» και για την Λέστερ, που στο πρώτο ματς μετά την αποχώρηση του Σέξπιρ, πήρε τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Σουόνσι με το ίδιο σκορ (2-1).