«Καθάρισε» για την Γιουνάιτεντ ο Λουκάκου!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» καθάρισαν εκτός έδρας την Χάντερσφιλντ και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Γιουνάιτεντ, απλά και ωραία! Με τον Ρομέλου Λουκάκου να σκοράρει δις, οι «κόκκινοι διάβολοι» καθάρισαν εκτός έδρας την Χάντερσφιλντ και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Βέλγος φορ σκόραρε δις, μία στην αρχή κάθε ημιχρόνου, και χάρισε στην Μάντσεστερ την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας εις βάρος της Χάντερσφιλντ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για την Γιουνάιτεντ. Πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά στο χρονόμετρο, o Μάτα έκανε την κάθετη προς τον Λουκάκου, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, κάλυψε ωραία την μπάλα με το σώμα του και με άψογο τελείωμα με το δεξί άνοιξε το σκορ.

Αυτό το γκολ έδωσε ρυθμό στο παιχνίδι, με την ομάδα του Μουρίνιο να πατάει πάνω στο προβάδισμά της και να δίνει χώρο στην αντίπαλό της. Αυτό εκμεταλλεύτηκε και στο 55ο λεπτό όταν ο Αλέξις με εξαιρετική κάθετη έκοψε στα δύο την αντίπαλη άμυνα και ο Λουκάκου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.