Και του χρόνου στην Πρέμιερ η Μπράιτον!

Σε πολύ κακό βράδυ η Μαν.Γιουνάιτεντ

Οι «γλάροι» δεν φοβήθηκαν ούτε στιγμή τους «κόκκινους διαβόλους» και επικράτησαν 1-0 χάρη σε γκολ του Γκρος, για να εξασφαλίσουν την παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ! Σε πολύ κακό βράδυ η Μαν.Γιουνάιτεντ, νέο μεγάλο αποτέλεσμα μετά τη νίκη επί της Άρσεναλ και την ισοπαλία με την Τότεναμ για την ομάδα του Χιούτον... Ανοιχτή παραμένει η 2η θέση.

Πολύ πιο συμπαγής και με παίκτες που ήξεραν ακριβώς τη δουλειά τους στον αγωνιστικό χώρο, η Μπράιτον έδειχνε να πατάει πολύ καλύτερα και πολύ πιο γερά στα πόδια της, στο πρώτο ημίχρονο της κόντρας με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι», βέβαια, ήταν εκείνοι που μόλις στο 4ο λεπτό έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ορθά το γκολ του Φελαϊνί δεν μέτρησε, καθώς ήταν εκτεθειμένος τη στιγμή που εκτελέστηκε το φάουλ για να βρεθεί εκείνος στην πορεία της μπάλας. Οι «γλάροι» με πολλή δουλειά στο χώρο του κέντρου, τον Γκρος να σιγοντάρει τον Μάρεϊ επιθετικά και τους Νόκαερτ – Ισκιέρδο να τρέχουν από τις πτέρυγες και να βοηθούν συγκλίνοντας κεντρικά, έδιναν δουλειά στον Ντε Χέα. Αυτός, στο 21' και το 29' αντέδρασε εξαιρετικά σε δυο σουτ εξ αποστάσεως, κρατώντας το «μηδέν». Περισσότερες τελικές και πιο πειστική στην ανάπαυλα η ομάδα του Χιούτον, με τη Γιουνάιτεντ να έχει μόλις μια επαφή με τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο 45λεπτο!

Στην πίεση που προσπάθησε ν' ασκήσει η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ! Στο 56', με τον Ισκιέρδο να πατάει περιοχή από αριστερά και να επωφελείται από μια κόντρα ώστε να κάνει δεύτερη απόπειρα για γύρισμα στη μικρή περιοχή, ο Γκρος πήρε την κεφαλιά, ο Ρόχο δεν πρόλαβε να διώξει προτού η μπάλα περάσει την τελική γραμή και ο ρέφερι έδειξε σέντρα, με τη Μπράιτον να παίρνει το προβάδισμα με 1-0! Στην προσπάθεια να υπερασπιστεί το προβάδισμα και στην ουσία το γκολ που θα επιβεβαίωνε την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία και την επόμενη σεζόν, το σύνολο του Χιούτον αμύνθηκε σωστά, απέφυγε σοβαρούς κινδύνους (ένα μακρινό σουτ έκανε ο Ράσφορντ στο 71' με τον Ράιαν ν' απομακρύνει) και η Γιουνάιτεντ έδειχνε έξω απ' τα νερά της. Στα τελευταία λεπτά ο Λίνγκαρντ δεν κατάφερε να συνεργαστεί σωστά στο τελείωμα της φάσης με την τακουνιά του Μαρσιάλ και το 1-0 διατηρήθηκε με τρόπο απόλυτα τιμητικό για τη Μπράιτον, αφού δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπράιτον: Ράιαν, Μπρούνο, Ντάφι, Ντανκ, Μπονγκ, Νόκαερτ, Στέφενς, Πρέπερ, Ισκιέρδο (88' Μαρτς), Γκρος (84' Καγιάλ), Μάρεϊ (90' + 3' Ουγιόα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταρμιάν (68' Σο), Σμόλινγκ, Μάρκος Ρόχο (76' ΜακΤόμινεϊ), Γιάνγκ, Μάτιτς, Φελαϊνί (68' Λίνγκαρντ), Πογκμπά, Μάτα, Ράσφορντ, Μαρσιάλ