Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε η Γιουνάιτεντ! (vid)

Σοκ στις καθυστερήσεις για την ομάδα του Μουρίνιο

Σκληρά τιμωρήθηκε η Μαν. Γιουνάιτεντ στο Λέστερ! Αν και γύρισε το ματς με γκολάρες του Μάτα κι είχε ευκαιρίες να το καθαρίσει, μια αδράνεια στο 94’ επέτρεψε στις «αλεπούδες» να κλέψουν τον πόντο (2-2).

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο βρίσκεται πλέον 13 βαθμούς μακριά από την κορυφή και την Μάντσεστερ Σίτι ενώ παρά το θετικό για της Λέστερ αποτέλεσμα, η ομάδα του Κλοντ Πιέλ παρέμεινε με μόλις δύο νίκες απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο στην ιστορία των αναμετρήσεών τους στην Πρέμιερ Λιγκ (Ν2-Ι7-Η15).

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που εισήλθαν με ελαφρώς μεγαλύτερη δόση... ζωηράδας στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στην πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Λίγκαρντ, το οποίο κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων και δυσκόλεψε την εν τέλει αποτελεσματική απόκρουση του Σμάιχελ.

Οι «αλεπούδες» ισορρόπησαν με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου και έψαξαν με υπομονή τη δική τους καλή στιγμή μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Και όχι μόνο τη βρήκαν στο 27ο λεπτό αλλά την εκμεταλλεύτηκαν κιόλας, χάρις στην πανέξυπνη ενέργεια του Ριάντ Μαχρές που περίμενε την κούρσα του Τζέιμι Βάρντι, ο οποίος όταν πια υποδέχτηκε την μπάλα ολοκλήρωσε υποδειγματικά των αντεπίθεση της ομάδας του για το 1-0. Η ισοφάριση για τους «κόκκινους διαβόλους» ήρθε πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λίνγκαρντ «έστρωσε» στον Μάτα και χωρίς να το πολυσκεφτεί ο Ισπανός, επιχείρησε ένα πανέξυπνο σουτ, το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σμάιχελ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες κυνήγησαν το δεύτερο γκολ και έφτασαν το ίδιο κοντά στο ίδιο ακριβώς λεπτό. Το σουτ του Φουκς στο 53ο λεπτό σταμάτησε στο σώμα του Λίντελοφ πριν φτάσει στα δίχτυα και στην αντεπίθεση  ήρθε η σειρά του Μαρσιάλ να χάσει μια τεράστια ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα στην… κερκίδα ύστερα από όμορφη ασίστ του Λουκάκου.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ωστόσο ο Χουάν Μάτα πήρε και πάλι το… όπλο του και «έγραψε» το 2-1 με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ. Η ομάδα του Μουρίνιο είχε από εκεί και στο εξής τις ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς αλλά ο Λίνγκαρντ έστειλε προ κενής εστίας την μπάλα στο δοκάρι και ο Ράσφορντ ανατράπηκε από τον Σμάιχελ και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του, σε μια στιγμή πάντως που οι νικητές διαμαρτύρονται για πέναλτι ενώ στο 73ο λεπτό το Αμάρτεϊ άφησε τους γηπεδούχους με παίκτ λιγότερο λόγω ανόητης δεύτερη κίτρινης που δέχτηκε από μαρκάρισμα στον Ράσφορντ.

Και αφού οι χαμένες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους δεν σταμάτησαν να διαδέχονται η μια την άλλη, ήρθε το τελευταίο κυριολεκτικά λεπτό της αναμέτρησης να τιμωρήσει την απροσεξία των επιθετικών του Μουρίνοο στην τελική προσπάθεια. Το γέμισμα του Ολμπράιτον έπιασε στην ύπνο την αντίπαλη άμυνα, η οποία ξύπνησε από τους πανηγυρισμούς της ισοφάρισης του τέρματος που πέτυχε ο Μαγκουάιρ.

Οι συνθέσεις:

Λέστερ: Σμάιχελ, Μαγκίρ, Μόργκαν, Σίμπσον (57’ Αμάρτεϊ), Φουκς, Ιμπόρα (67’ Οκαζάκι), Εντιντί, Γκρέι, Ολμπράιτον, Μαχρέζ, Βάρντι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Γιανγκ, Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα, Μαρσιάλ (70’ Ράσφορντ), Λίνγκαρντ (76’ Ερέρα), Λουκάκου