Έβερτον - Μαν. Γιουνάιτεντ 0-2: Επέστρεψε με γκολάρες...

Για τους νικητές, αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά από έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις που αποχωρούν από το γήπεδο χωρίς να έχουν δεχτεί γκολ

Στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ επέστρεψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» με σκορ 2-0 για την 22η αγωνιστική. Άντονι Μαρσιάλ (57’) και Τσέσι Λίνγκαρντ (81’) τα δύο πολύ όμορφα γκολ για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Για τους νικητές, αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά από έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις που αποχωρούν από το γήπεδο χωρίς να έχουν δεχτεί γκολ ενώ ο Σαμ Άλαρνταϊς συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη σε όλα τα ματς που έχει έρθει αντιμέτωπος με τον Ζοσέ Μουρίνιο, με τον Πορτογάλο τεχνικό να μετρά επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ακόμα και απογοητευτικό αφού οι φάσεις απέναντι στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες και οι μόνες στιγμές που ανάγκασαν τους φιλάθλους να… σηκωθούν από τις θέσεις τους είναι ένα σουτ του Νιάς που ανέκοψε την τελευταία στιγμή ο Ρόχο (24’) και μια σέντρα του Μαρσιάλ που ανάγκασε τον Πίκφορντ να επέμβει απομακρύνοντας την μπάλα περίπου τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο εισήλθαν με αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άργησαν να το δείξουν αφού στο 51’ ο Μάτα είχε ήδη απειλήσει δύο φορές με μακρινά σουτ, με το δεύτερο να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Πίκφορντ. Στο 57ο λεπτό ωστόσο το σκορ έμελλε να ανοίξει, όταν ο Μαρσιάλ υποδέχτηκε πάσα του Πογκμπά έξω από την περιοχή και με ένα πολύ όμορφο πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης. 1-0!

Η Έβερτον προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά ο Νιάς δεν κατάφερε στο 70’ να εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Χόλγκεϊτ, στέλνοντας την κεφαλιά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Και αφού οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν έδειχναν να κατεβάζουν ταχύτητα, ήρθε η ώρα του Τζέσι Λίνγκαρντ,  ο οποίος εξαπέλυσε στ 81’ έναν κεραυνό μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και διπλασίασε με θεαματικό τρόπο τα τέρματα της ομάδας του.

Οι συνθέσεις

Έβερτον: Πίκφορντ, Γουίλιαμς, Κιν, Χόλγκεϊτ, Μαρτίνα, Σνάιντερλεν, Ντέιβις, Βλάσιτς, Μπολάσι (62’ Λένον), Ρούνεϊ (62’ ΜακΚάρθι), Νιάς (81’ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Ρόχο, Λίντελοφ, Σο, Ερέρα, Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα (90+2’ Τουανζέμπε), Λίνγκαρντ (87’ Μπλιντ), Μαρσιάλ (77’ Ράσφορντ)