Άνετη και ωραία η Βαλένθια, τραγική.. Γιουνάιτεντ (vid)

Μεγάλη νίκη για τις «νυχτερίδες»

Μια αφηνιασμένη Βαλένθια πήρε τη νίκη απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1. Ένα αποτέλεσμα που μπορεί να λεχθεί και ως κολακευτικό για την ομάδα του Μουρίνιο που στην περισσότερη διάρκεια ήταν τραγική. Η εικόνα της Γιουνάιτεντ μπορεί να χαρακτηριστεί και από το γελοίο αυτογκόλ του Τζόουνς στο 47ο λεπτό. Άνετη η Βαλένθια μπορεί να νιώθει και αδικημένη από το αποτέλεσμα.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ένας πραγματικός εφιάλτης για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Βαλένθια του Μαρσελίνιο έπιασε πολύ ψηλά στάνταρτ στην απόδοση της και μπορεί και να νιώθει αδικημένη με το 1-0, αφού μπορούσε το σκορ να ήταν και με δυο τέρματα διαφορά. Η Μάντσεστερ δεν κατάφερε να κάνει τίποτα απολύτως παρά μόνο με την μοναδική χαμένη ευκαιρία του Πογμπά όπου κατάφερε να χάσει το τέρμα σε ανέπαφη εστία. Η Βαλένθια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τους Σολέρ, Πατσίνι, Μίνα και Μπατσουαγί να κάνουν εφιαλτικό το βράδυ των αμυντικών της Γιουνάιτεντ. Κρατούσε μπάλα και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ήταν η ομάδα που δημιουργούσε τις προϋποθέσεις και έψαχνε περισσότερο το τέρμα. Στην πρώτη ουσιαστική φάση του παιχνιδιού για την Βαλένθια κατάφερε να βρει δίκτια. Ο Τζόουνς έκανε την λάθος απομάκρυνση μέσα στην περιοχή δίνοντας την ευκαιρία στον Σολέρ να κατεβάσει την μπάλα και με δυνατό σουτ να κάνει το 1-0. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μάτα να κάνει ένα πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Παρέχο να παραχωρεί το κόρνερ. Αμέσως στην επόμενη φάση ο Πατσίνι που έκανε ότι ήθελε από τα δεξιά έβγαλε την σέντρα στον Μπατσουαγί όπου αυτός αμαρκάριστος δεν κατάφερε να σκοράρει. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν και η πρώτη χαμένη ευκαιρία της Γιουνάιτνεντ. Η μόνη λογική απάντηση είναι πως ο Γάλλος ήθελε να το χάσει. Ευνοήθηκε από τις κόντρες όπου χωρίς τερματοφύλακα δεν κατάφερε να σκοράρει. Η Βαλένθια προσπάθησε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα κυρίως με τον Μπατσουαγί αλλά ο επιθετικός της Βαλένθια ήταν άστοχος.

Β’ ημίχρονο

Η επανάληψη της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και πάλι για την Βαλένθια. Ο Τζόουνς με ένα παιδαριώδη λάθος έστειλε την μπάλα στα δύκτια της ομάδας του και έκανε την εικόνα της Γιουνάιτεντ ακόμη πιο τραγική. Η Βαλένθια συνέχισε να είναι η ομάδα που έλεγχε τον αγώνα και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Μπατσουαγί ήθελε να σκοράρει και ήταν φανερό από τις κινήσεις του. Αποκαρδιωτική ήταν η Γιουνάιτεντ που δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να απειλήσει την ομάδα της Βαλένθια και δέχτηκε μια ήττα με κατεβασμένα τα χέρια. Οι αλλαγές του Μουρίνιο ανέβασαν την απόδοση της Γιουνάιτεντ που κατάφερε να αντιδράσει με τον Ράσφορντ. Ο Άγγλος έβαλε την ομάδα του για λίγο στο παιχνίδι μετά την κεφαλιά του στο 87ο λεπτό αλλά ως εκεί.

Δίκαιη και έυκολη νίκη για την ομάδα της Βαλένθια που θα μπορούσε να δώσει περισσότερη έκταση στο σκορ. Αντίθετα η Μάντσεστερ έκανε ένα πολύ άσχημο παιχνίδι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Βαλένθια: Δεν μπορείς να αφήσεις εκτός από αυτή τη λίστα κανένα ποδοσφαιριστή της Βαλένθια. Μια εκπληκτική εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές του Μαρσελίνιο που θα μπορούσαν να φτάσουν το σκορ σε μεγαλύτερο αριθμό.

Μαν.Γιουνάιτεντ: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Βαλένθια: -

Μαν.Γιουνάιτεντ: Τραγική εικόνα από τους ποδοσφαιριστές του Χοσέ Μουρίνιο. Κακή αμυντική λειτουργεία, το κέντρο δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα με τον Λουκάκου να είναι ανύπαρκτος. Προβληματισμένος πολύ ο τεχνικός των Άγγλων που δέχτηκαν με κατεβασμένα τα χέρια την ήττα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Βαλένθια (Μαρσελίνιο): Μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον Μαρσελίνιο που φυσικά είχε σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές του σε πολύ καλή μέρα. Με αρκετές αλλαγές μιας και τα πάντα ήταν κριμένα σε ένα ουσιαστικά «αδιάφορο» παιχνίδι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτετ (Ζοσέ Μουρίνιο): Δεν κατάφερε να βάλει την ομάδα του στο παιχνίδι. Με πέντε αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του. Οι αλλαγές του στο δεύτερο μέρος έκαναν πιο επιθετική την Γιουνάιτεντ με αποτέλεσμα να καταφέρει να μπει για λίγο στο παιχνίδι. Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκαν οι πλείστοι ποδοσφαιριστές.