Σόλτσκιερ: «Δώσαμε ένα εύκολο γκολ»

Αγχωτική νίκη επί της Μπράιτον πέτυχαν οι «κόκκινοι διάβολοι»

Μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πολ Πογκπά και ένα γκολ του Μάρκους Ράσφορντ έβαλαν τις βάσεις για τη νέα επικράτηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Όλε Γκούναρ Σόλτσκιερ στον πάγκο ο οποίος αγνοεί αποτέλεσμα πριν της νίκης στον πάγκο της ομάδας με την οποίαν δοξάστηκε ποδοσφαιρικά. Οι «κόκκινοι διάβολοι» εξακολουθούν να ισοβαθμούν με την Άρσεναλ στο πέμπτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας, ψάχνοντας μετά μανίας την εγκαθίδρυσή τους στις θέσεις οι οποίες συνοδεύονται από εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου.

Το έκτο σερί τρίποντο ήρθε με αρκετό άγχος αν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου και το μαξιλαράκι ασφαλείας δύο τερμάτων, δεν προϊδέασε για καρδιοκτύπια με τον αντίπαλο να μειώνει σε 2-1 στο 73ο λεπτό. Σε δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Νορβηγός τεχνικός ανέφερε:

«Φυσικά η προσέγγισή μας ήταν λαμπρή. Από την άλλη θα μπορούσα να παίξουμε ακόμα καλύτερο καλό ποδόσφαιρο για να τους αναγκάσουμε να τρέχουν τη μπάλα από πίσω.

Δώσαμε ένα εύκολο γκολ ως αποτέλεσμα αδιαφορίας την οποία είδα σε κάποιες στιγμές, η οποία μας έκανε άτσαλους. Μπορούσαμε να σκοράρουμε ακόμα 2-3 γκολ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και να απλοποιήσουμε το έργο μας.»

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση