Τότεναμ-Λίβερπουλ 1-2: Το κόκκινο τρένο πέρασε από το «Γουέμπλεϊ» (vid)

Πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες συμπλήρωσε η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ

Για τρίτη φορά στην ιστορία της και για πρώτη φορά μετά τη διετία 1990-1991, η Λίβερπουλ έφτασε σε πέμπτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο ξεκίνημα μιας σεζόν, μετάφεροντας, έστω προσωρινά, την πίεση σε Τσέλσι και Γουότφορντ. Ο τερματοφύλακας Βορμ δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να καλύψει το κενό του Λιορίς, έχοντας ευθύνη και στα δύο γκολ που δέχθηκε, των οποίων προηγήθηκαν ασταθείς αποκρούσεις που απλοποίησαν το έργο των Βαϊνάλντουμ και Φιρμίνιο. Οι «Reds» κατάφεραν με τους Φαν Ντάικ και Κεϊτα να κερδίζουν τη συντριπτική πλειοψηφία των μονομαχιών στο μεσοαμυντικό χώρο και αφού εκμεταλλεύτηκαν τα αβίαστα λάθη των Λονδρέζωμ, έφτασαν σε μια νίκη πιο εύκολη και απ’ όσο μαρτυρά το τελικό σκορ.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 49ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης ο Φιρμίνιο βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Μίλνερ, ωστόσο ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Λίβερπουλ ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε. Στο 5ο λεπτό ο Μανέ κέρδισε φάουλ δύο μέτρα έξω από την αντίπαλη περιοχή με τον Άρνολντ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στο κέντρο της εστίας εκεί όπου ο Βορμ μπλόκαρε.

Έφτα λεπτά αργότερα ο Ρόουζ σημάδεψε τον Κέιν στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο ο Φαν Ντάικ ανέκοψε, ενώ θετικά αντέδρασε και ο Γκόμες σε μπαλιά του Ντάιερ από δεξιά στο 16ο λεπτό. Ένα αβίαστο λάθος του Ντάιερ στο 22ο λεπτό με άστοχο γύρισμα προς τα πίσω δεν έγινε αντικείμενο εκμετάλλευσης από τον Σαλάχ ο οποίος βγήκε χαμένος σε τετ-α-τετ με τον Βορμ.

Στο 27ο λεπτό Τριπιέρ και Έρικσεν συνδυάστηκαν με τον Δανό να πατά περιοχή αλλά να βλέπει τη συρτή μπαλιά που επιχείρησε να σταματά στον Κεϊτά. Ο Έρικσεν απείλησε ξανά δύο λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ την οποίαν εξουδετέρωσε ο Άλισον, με το ποσοστό κατοχής της μπάλας για τους Λονδρέζους να φτάνει στο 67%.

Στο 35ο λεπτό ο Μανέ διένυσε απόσταση δέκα μέτρων πατώντας περιοχή ωστόσο το πλασέ του ήταν εκτός ισορροπίας και δεν απείλησε τον Βορμ, με την Λίβερπουλ να φτάνει στο ζητούμενο στο 39ο λεπτό με τον Βαϊνάλντουμ με κεφαλιά να κάνει το 0-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας.

Ο Ολλανδός έψαξε δεύτερο γκολ στο 43ο λεπτό ωστόσο το σουτ του από πλάγια θέση ήταν άστοχο, ενώ μια κίνηση του Μανέ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αμέσα μετά, ανακόπηκε από τον Βορμ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μια προώθηση του Ρόμπερτσον από το αριστερό άκρο έφερε την πρώτη φάση άξια αναφοράς στην επανάληψη με τον Σκωτσέζο να σημαδεψέι με σέντρα-σουτ τη συμβολή των δοκαριών του Βορμ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μανέ υποδέχθηκε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και με περιστροφική κίνηση απείλησε, με την προσπάθειά του να σταματά στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 50ο λεπτό ο Μόουρα μιμήθηκε τον Ρόμπερτσον σημαδεύοντας και αυτός το δοκάρι και αφού πρώτα με σλάλομ απέφυγε τρεις αντίπαλους, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα μια ασυνεννοησία μεταξύ Βερτόνγκεν και Βορμ έστρωσε τη μπάλα στον Φιρμίνιο ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 0-2.

Η πρώτη αλλαγή του Ποκετίνο ήρθε στο 59ο λεπτό με τον Λαμέλα αντί του Ντεμπελέ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μανέ τροφοδότησε με καθυστέρηση τον Κεϊτά στην αντεπίθεση με τον τελευταίο να αστοχεί σε τετ-α-τετ. Στο 67ο λεπτό ο Έρικσεν έκανε το σουτ από δεξιά με τον Κέιν να προσπαθεί ανεπιτυχώς να σκοράρει με τακουνάκι, ενώ ο Φιρμίνιο αποχώρησε τραυματίας στο 74ο λεπτό μετά από κτύπημα που δέχθηκε στο πρόσωπο από τον Βερτόνγκεν, το οποίο όμως έμεινε ατιμώρητο.

Στο 81ο λεπτό η Λίβερπουλ έψαξε τρίτο γκολ με τον Σαλάχ από πλάγια θέση να απειλεί και τον Βορμ να μπλοκάρει με το δεξί χέρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άλισον δεν ανησύχησε με το σουτ που επιχείρησε ο Λαμέλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο πρώτο από τα πέντε λεπτά καθυστέρησης ο Μανέ έψαξε την εξιλέωση ωστόσο το εξ επαφής πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στον Βορμ, ενώ το γκολ της τιμής για τους Λονδρέζους ήρθε στο 93ο λεπτό με τον Λαμέλα να μειώνει σε 1-2 με δυνατό σουτ από πλάγια θέση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό Σο και Μανέ μονομάχησαν μέσα στη μεγάλη περιοχή της Λίβερπουλ με τον Ασιάτη να πέφτει στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης να υποδείξει την άσπρη βούλα.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Ηγετική ήταν η φυσιογνωμία του Βέρτζιλ Φαν Ντάικ στην αμυντική γραμμή της Λίβερπουλ, ο οποίος ήταν ανίκητος σε εναέριες και επήγιες μονομαχίες. Ο δυναμικός Ολλανδός αμυντικός κατάφερε να κρατήσει τον Χάρι Κέιν σε χαμηλές στροφές, ενώ «καθάρισε» τις πλείστες μεταβιβάσεις από τα δύο άκρα στη μεγάλη περιοχή της Λίβερπουλ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Τουλάχιστον ανεπαρκής μπορεί να χαρακτηριστεί ο Μίτσελ Βορμ ο οποίος κλήθηκε να καλύψει το κενό που δημιουργήθηκε μετά τον τραυματισμό του Ούγκο Λιορίς. Στο 39ο λεπτό ο Ολλανδός τερματοφύλακας δεν κατάφερε να «καθαρίσει» εκτέλεση κόρνερ με αποτέλεσμα ο Βαϊνάλντουμ να κάνει το 0-1, ενώ στο 54ο έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια επιτρέποντας στον Φιρμίνιο να κάνει το 0-2.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Τη συνδρομή της τεχνολογίας και συγκεκριμένα του goal line technology επιστράτευσε στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάικλ Όλιβερ, προκειμένου να επιβεβαιώσει αυτό που υπέδειξε από την πρώτη στιγμή και ο βοηθός διαιτητής. Μετά την κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ, η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή παρά την προσπάθεια του Βορμ και έτσι ορθά καταλογίστηκε το γκολ υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Αγγλος διαιτητής ελέγχεται για τη φάση του 70ου λεπτού όταν ο Βερτόνγκεν έθεσε τον Φιρμίνιο... νοκ άουτ με κτύπημα στο πρόσωπο, ωστόσο ούτε φάουλ καταλογίστηκε ούτε τιμωρήθηκε με κάρτα ο αμυντικός των Λονδρέζων. Επιπρόσθετα στο τελευταίο από τα πέντε λεπτά καθυστέρησης που προστέθηκαν, ο Σο φαίνεται να ανατρέπεται από τον Μανέ μέσα στη μεγάλη περιοχή ωστόσο η εσχάτη των ποινών δεν καταλογίστηκε.

Τότεναμ (Μ. Ποκετίνο): Bορμ, Τρίπιερ, Άλντερβαϊρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Ντάιερ (83' Γουανιάμα), Ντεμπελέ (59' Λαμέλα), Γουίνκς (70' Σο), Έρικσεν, Λούκας, Κέιν

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ (88' Μάτιπ), Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (82' Στάριτζ), Μίλνερ, Σαλάχ, Φιρμίνο (74' Χέντερσον), Μανέ

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ (Λονδίνο)

Σκόρερς: 93' Λαμέλα/39' Βαϊνάλντουμ, 54' Φιρμίνιο

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση