Τέλος και από το Κύπελλο η Λίβερπουλ, την σόκαρε η Γουέστ Μπρομ (vid)

Η Λίβερπουλ δέχθηκε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο από τη Γουέστ Μπρομ στο «Άνφιλντ»

Το πρωτάθλημα έχει χαθεί προ πολλού για τη Λίβερπουλ, η οποία έχει μείνει έξω και από το Λιγκ Καπ νωρίς-νωρίς. Έτσι οι φίλοι των «κόκκινων» είχαν εναποθέσει τις ελπίδες του για κάποιο εγχώριο τίτλο στο FA Cup, αλλά η ομάδα του Κλοπ έμεινε έξω και από τον θεσμό. Η ομάδα του λιμανιού έχασε με 3-1 μέσα στο «Άνφιλντ» από τη Γουέστ Μπρομ και μένει χωρίς τίτλο στο Νησί από το 2012 όταν και είχε πάρει το Λιγκ Καπ.

Φοβερό ξεκίνημα στο ματς με τη Λίβερπουλ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Φόστερ νίκησε τον Σαλάχ σε τετ α τετ, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Φιρμίνο που με τρομερή λόμπα έκανε το 1-0. Ωστόσο με τη σέντρα, ο Τζέι Ροντρίγκες, απέφυγε δύο αντιπάλους και με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-1. Και μάλιστα στο 10’, ο Γκιμπς σέντραρε από αριστερά και ο Ροντρίγκες ερχόμενος από πίσω, πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-2. Στο 20’ η Μπρομ πέτυχε και 3ο γκολ το οποίο ακυρώθηκε μέσω VAR και στο 27’ έχασε δοκάρι με τον Φιρμίνο να σημαδεύει δοκάρι. Και στο 45’, ο Ντόουσον από δεξιά έκανε το γύρισμα, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Ματίπ και κατέληξε στα δίχτυα της Λίβερπουλ για το 1-3.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ απείλησε για πρώτη φορά στο 74’ όταν ο Φόστερ είπε όχι σε σουτ του Μίλνερ, ενώ στο 78’ οι «κόκκινοι» μείωσαν σε 2-3. Οι κόντρες ευνόησαν τον Σαλάχ που με πλασέ στην κίνηση από το πέναλτι, έκανε το 2-3

Οι συνθέσεις:

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μορένο, Βαϊνάλντουμ, Εμρέ Τσαν (65’ Μίλνερ), Τσάμπερλεϊν (65’ Ινγκς), Μανέ (65’ Χέντερσον), Σαλάχ, Φιρμίνο

Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Έβανς, Ντόουσον, Γκιμπς (37’ Χεγκάζι), Μπραντ, Νιόμ, Κρικόβιακ, Λίβερμορ, Μπάρι (71’ Γιάκομπ), Ροντρίγκεζ, Ρόμπσον Κανού (39’ Φίλιπς)