Ο Σαλάχ έδωσε τη λύση για τη Λίβερπουλ!

Xωρίς να εντυπωσιάσει, η ομάδα του Κλοπ επικράτησε της Μπράιτον στο «Άνφιλντ» με σκορ 1-0.

Xωρίς να εντυπωσιάσει, η Λίβερπουλ επικράτησε της Μπράιτον στο «Άνφιλντ» με σκορ 1-0, και σκαρφάλωσε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ! 29 γκολ σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τον Μοχάμεντ Σαλάχ στην έδρα των «κόκκινων», το μέχρι στιγμής ξεκίνημα των οποίων θυμίζει το αντίστοιχο της σεζόν 2013/14!

Τρίτη σερί νίκη για την Λίβερπουλ φέτος στο πρωτάθλημα, με κοινή συνισταμένη σε όλες το «μηδέν» παθητικό. Στον αντίποδα, παρέμεινε στους τρεις βαθμούς και στην 12η θέση η Μπράιτον, που αμύνθηκε σθεναρά μεν, πληρώνοντας όμως την επιθετική της διστακτικότητα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης…

Το σκηνικό… γνώριμο, όπως μάλλον στα περισσότερα ματς που λαμβάνουν χώρα στο «Άνφιλντ», με τη Λίβερπουλ να ξεκινάει… φορτσάτη, ενώ η Μπράιτον, αισθητά πιο επιφυλακτική, να προσπαθεί να μην δώσει χώρους στους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ.

Οι «κόκκινοι» πάντως έστειλαν από νωρίς το μήνυμα για το τι θα επακολουθούσε – από άποψη πίεσης τουλάχιστον – στη συνέχεια. Αρχικά με τον Μανέ, που αστόχησε σε πλασέ εντός περιοχής, και εν συνεχεία με κεφαλιά του Φιρμίνο και καλή εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά.

Κάτι που συνέβη εν τέλει στο 25’, όταν ο Μίλνερ έκλεψε την μπάλα απ’ τον Μπισούμα, την άλλαξε γρήγορα με τους Φιρμίνο-Μανέ-Σαλάχ, και τον τελευταίο να μην λαθεύει για το 1-0! Έκτοτε, οι παίκτες της Μπράιτον προσπάθησαν, δειλά-δειλά έστω, να ανοιχτούν, εμφανίζοντας δυσκολίες όμως στο σετ παιχνίδι, και με… σταθερά τους, τις βαθιές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας των «reds».

Ουσιαστικά οι γλάροι απείλησαν πραγματικά την εστία της Λίβερπουλ στο 47ο λεπτό, με τον Νοκέρτ όμως να στέλνει εντός περιοχής την μπάλα ψηλά άουτ. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά στο δεύτερο μέρος, και μερίδιο σε αυτό φυσικά έφεραν και οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, που έριξαν ταχύτητα αλλά προσπάθησαν να παίξουν με μεγαλύτερη υπομονή. Αξιόλογη στιγμή στο 72’, όταν η σέντρα-σουτ του Ρόμπερτσον κόντραρε στο πόδι του Ντάφι, με την μπάλα να καταλήγει δοκάρι και ενώ ο Αυστραλός κίπερ ήταν εξουδετερωμένος, αλλά και στο 86’, με το τακουνάκι του Σαλάχ να βγάζει πάνω στη γραμμή μετά από παράλληλη σέντρα ο… πανταχού παρών Ντάφι.

Στο υπόλοιπο μέρος του αγώνα, η επιθετική φλυαρία των γηπεδούχων δεν δημιούργησε τις προϋποθέσεις για κάποιο ακόμα γκολ, με την χαλαρότητα τους πάντως να σε ορισμένες στιγμές να βγάζει – ανεπιτυχώς – τη Μπράιτον σε αντεπιθέσεις. Μοναδική αξιόλογη εξ αυτών, στο 89ο λεπτό, όταν την δυνατή κεφαλιά του Γκρος αποσόβησε ο Άλισον.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (88' Mάτιπ), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά, Σαλάχ, Μανέ (83’ Στάριτζ), Φιρμίνο

Στον πάγκο: Mινιολέ, Χέντερσον, Στάριτζ, Μορένο, Λαλάνα, Σακίρι, Μάτιπ

Μπράιτον: Ράιαν, Μοντόγια, Ντάφι, Μπάλογκουν, Μπονγκ, Νοκέρτ (75’ Τζάχανμπακς) Στέφενς, Πρόπερ, Μάρτς (75’ Λοκάντια), Μπισούμα (79’ Γκρος), Μάρεϊ