«Μπλόκο» της Λέστερ στην Λίβερπουλ και εκτός Λιγκ Καπ!

Στον τέταρτο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας προκρίθηκε η Λέστερ, επικρατώντας 2-0 της Λίβερπουλ, που απογοήτευσε για άλλη μία φορά. Αποκλεισμός-σοκ για την Στόουκ από την Μπρίστολ Σίτι (2-0).

Εκτός από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ Αγγλίας έμεινε η Λίβερπουλ, γνωρίζοντας την ήττα από τη Λέστερ, η οποία επικράτησε 2-0 και προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Κλοπ ήταν καλή μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει. Από την άλλη, οι «αλεπούδες» ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος, με τον Οκαζάκι να τους βάζει μπροστά στο 65’ και τον Σλιμανί με έναν… κεραυνό να διαμορφώνει το 2-0 στο 78’.

Από ‘κει και πέρα, η Στόουκ είναι η επόμενη ομάδα από την Πρέμιερ Λιγκ που δεν θα συνεχίσει στη διοργάνωση, καθώς ηττήθηκε 2-0 από την Μπρίστολ Σίτι, η οποία σκόραρε μέσα σε δέκα λεπτά (50’ και 60’). Εύκολα πήρε το εισιτήριο η Γουέστ Χαμ, επικρατώντας 3-0 της Μπόλτον, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Αρτούρ Μαζουακού, να βάζει το κερασάκι στην… τούρτα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, ένα γκολ του Σακό στο 13’ ήταν αρκετό για την Κρίσταλ Πάλας, ώστε να επικρατήσει 1-0 της Χάντερσφιλντ και τον Ρόι Χότζον να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στον πάγκο της.