Λίβερπουλ-Τσέλσι 1-1: Ένας Σαλάχ δεν φέρνει την άνοιξη

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι στο Άνφιλντ ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Τσέλσι

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι στο Άνφιλντ ανάμεσα στη Λίβερπουλ και την Τσέλσι. Οι «reds» κρατούσαν τη νίκη μέχρι και το 84ο λεπτό όμως λογάριαζαν χωρίς τον Γουίλιαν.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 65’ με ένα πανέμορφο πλασέ του Σαλάχ μέσα από την περιοχή μετά από μια εξαιρετική πάσα του Τσάμπερλεϊν. Στο 85’ ο Γουίλιαν πήγε για σέντρα από τα δεξιά όμως είδε τη μπάλα να παίρνει μια παράξενη πορεία, να περνά πάνω από τον Μινιολέ και να καταλήγει στα δίχτυα..

Με πολλές αλλαγές παρέταξε την Λίβερπουλ ο Κλοπ βάζοντας τους Στάριτζ, Τσάμπερλεϊν και Σαλάχ στην τριάδα της επίθεσης και επιλέγοντας να αφήσει τους Μανέ, Φιρμίνο στον πάγκο. Από την άλλη μεριά η Τσέλσι παρατάχθηκε με το κλασσικό 3-5-1-1, με τους Γουίλιαν, Φάμπρεγκας και Νταβίντ Λουίζ να μένουν στον πάγκο.

Μετά από ένα ημίχρονο με καλές στιγμές για τις δύο ομάδες και μια ελαφριά ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και έψαξε το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Και το βρήκε με τον συνήθη ύποπτο. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας και πάσα του Τσάμπερλεϊν, ο Σαλάχ πήρε ωραία την μπάλα μπροστά του και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κουρτουά για το 1-0 στο 65ο λεπτό.

Το γκολ αυτό έδειξε να ξυπνάει την Τσέλσι, οι παίκτες της οποίας βγήκαν μπροστά και έψαξαν το γκολ. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι έδειχναν να αντέχουν αλλά την πάτησαν στο 86ο λεπτό. Τρία λεπτά μετά την είσοδό του, λοιπόν, στο ματς, ο Γουίλιαν έγινε κάτοχος της μπάλας έξω και δεξιά από την περιοχή και έκανε μια λόμπα, κάτι που έμοιαζε ανάμεσα σε σέντρα και σουτ, νικώντας τον Μινιολέ για το τελικό 1-1.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΤΣΕΛΣΙ 1-1

ΓΚΟΛ: 65’ Σαλάχ – 85’ Γουίλιαν

Λίβερπουλ (Κλοπ): Μινιολέ, Γκόμεζ, Κλαβάν, Μάτιπ, Μορένο, Χέντερσον, Μίλνερ, Κουτίνιο (88’ Λαλάνα), Τσάμπερλεϊν (88’ Μανέ), Σαλάχ, Στάριτζ (67’ Βαϊνάλντουμ).

Τσέλσι (Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Κάχιλ, Ζαπακόστα (83’ Γουίλιαν), Ντρινκγουότερ (74’ Φάμπρεγκας), Καντε, Μπακαγιόκο (76’ Πέδρο), Αλόνσο, Αζάρ, Μοράτα.