Λίβερπουλ: Το θαύμα της Πόλης δείχνει το δρόμο

Σαν σήμερα πριν από 13 χρόνια η Λίβερπουλ έκανε το θαύμα του αιώνα

Το ημερολόγιο έδειχνε 25/5/2005, μια μέρα σαν την σημερινή δηλαδή 13 χρόνια πίσω. Ο τελικός του Champions League ήταν προ των πυλών και η Λίβερπουλ θα κοντραριζόταν με την Μίλαν στην Κωνσταντινούπολη με φόντο φυσικά το πιο πολύτιμο Ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους «Ρεντς». Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μαλντίνι βρήκε δίχτυα και η Μίλαν πήρε προβάδισμα... απ’ τα αποδυτήρια. Μάλιστα μέχρι το ημίχρονο τα πάντα έδειχναν ονειρικά για τους Ιταλούς. Δυο τέρματα του Κρέσπο σε πέντε λεπτά ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Πως να μην πετάς στα σύννεφα αν είσαι οπαδός της Μίλαν. Έμεναν 45 λεπτά και είχαν τρία τέρματα προβάδισμα. Απ’ την άλλη το βράδυ έμοιαζε εφιαλτικό για την Λίβερπουλ.

Όσα όμως έπαθε η Λίβερπουλ σε ένα ημίχρονο τα ανταπέδωσε μέσα σε 6 λεπτά. Ο Τζέραντ έκανε την αρχή και μείωσε σε 3-1, ο Σμίτσερ το 3-2 και εκεί όλοι πίστεψαν στην ανατροπή. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε απ’ τον Αλόνσο. Το 3-3 ήταν γεγονός. Μια τρομερή ποδοσφαιρική ήταν γεγονός. Απ’ την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Λίβερπουλ και μάλιστα μέσα σε έξι λεπτά και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι.

Και ξαφνικά στα πέναλτι η Λίβερπουλ βρίσκει νέο ήρωα. Ο Ντούντεκ έκανε τις πιο σημαντικές επεμβάσεις της ζωής του. Απέσπασε την προσοχή του Σερτζίνιο στα mind games πριν την εκτέλεση και τον οδήγησε στο να στείλει τη μπάλα στο δοκάρια και έπιασε το πέναλτι του Πίρλο στα πρώτα δυο πέναλτι της Μίλαν. Ο Χάμαν και ο Σισέ έδωσαν προβάδισμα 2 τερμάτων στην Λίβερπουλ. Ο Τόμασον πέτυχε το 3ο πέναλτι της Μίλαν, ενώ ο Ρίσε αστόχησε και έτσι το σκορ ήταν στο 1-2 υπέρ της Λίβερπουλ. Κακά και Σμίτσερ εκτέλεσαν εύστοχα την 4η σειρά εκτελέσεων και το 2-3 ήταν γεγονός. Έπειτα τη μπάλα πήρε ο Σεβτσένκο. Ο Ντούντεκ του είπε όχι και αυτού και χάρισε την κούπα στην Λίβερπουλ. Η ανατροπή του αιώνα ήταν γεγονός.

Αυτή η ανατροπή έμεινε και θα μείνει για πάντα, χαραγμένη σε όλους τους φίλους της ομάδας. Αυτή η ανατροπή ήταν, είναι και θα είναι ο φάρος για το μέλλον. Και έτσι αύριο ο στόχος για τη Λίβερπουλ είναι ένας. Η νίκη και η κούπα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Στα 90 λεπτά θα παλέψει και δεν θα σκύψει το κεφάλι ούτε στιγμή. Τα πάντα μπορούν να συμβούν στο ποδόσφαιρο. Σίγουρα το παιχνίδι δεν είναι εύκολο και την ομοιογένεια της Ρεάλ δύσκολα τη νικάς. Όμως η Λίβερπουλ μπορεί και θα το παλέψει. Δεν το έβαλε κάτω στην Πόλη και ενώ όλα έδειχναν τελειωμένα, και δεν θα το βάλει ποτέ κάτω.