Λίβερπουλ-Στόουκ 0-0: Άσφαιρη και μπλεγμένη σε περιπέτειες(vid)

Δε σκόραρε μετά από εφτά ματς ο Σάλαχ

Οδυνηρή απώλεια βαθμών για τη Λίβερπουλ, που έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Στόουκ και πλέον κινδυνεύει να τερματίσει εκτός τετράδας της πρέμιερ λιγκ. Στο +9 από τη Τσέλσι η ομάδα του Κλοπ με δυο αγώνες παραπάνω και ντέρμπι την ερχόμενη εβδομάδα στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Τρίτη ισοπαλία στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια η Λίβερπουλ.

Οι «Κόκκινοι» είχαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, προσπάθησαν να πιέσουν αλλά αντιμετώπισαν μια καλά οργανωμένη Στόουκ που κατάφερε να πάρει βαθμό στην προσπάθειά της να σωθεί. Ο Σαλλάχ έχασε το άχαστο σε τετ α τετ στα πρώτα λεπτά και έδειξε πως τα πράγματα δεν θα ήταν απλά για τον ίδιο και για την ομάδα του. Όταν αργότερα τροφοδότησε τον Άλεξ Άρνονλτ κι αυτός επίσης δε νίκησε τον Μπάτλαντ, η Στόουκ έπαιρνε ψυχολογία.

Δεν κυριάρχησε στο γήπεδο η ομάδα του Κλοπ στο πρώτο μέρος, αλλά είχε τις φάσεις δικές της και δεν τις έκανε γκολ. Στην επανάληψη ήθελε αλλαγές ο Γερμανός τεχνικός αλλά χωρίς Μανέ, τραυματίας εκτός αποστολής, Οξ και Λαλάνα δεν μπορούσε να αλλάξει και πολλά. Έβαλε τον Κλάιν και τον Μίλνερ, η πίεση εντάθηκε αλλά το γκολ που έψαχνε δεν ήρθε ποτέ. Είχε και η Στόουκ τη στιγμή της με προσπάθεια του Σόουκρος να «κλέψει» το ματς και να δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα στην αντίπαλό της. Στο 86’ υπήρχε και ένα πέναλτι σε που έκανε ο Πίτερς αλλά δεν υποδείχθηκε.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση