Λίβερπουλ-Ουέστ Χαμ 4-0: Πρεμιέρα κατά παραγγελίαν(vid)

Κυριάρχησε και κέρδισε καθαρά η ομάδα του Κλοπ

Όπως θα την ήθελε ήταν η πρεμιέρα της στην πρέμιερ λιγκ για τη Λίβερπουλ, καθώς κέρδισε με άνεση 4-0 την Ουέστ Χαμ και έδειξε τη δυναμική της σε σχέση με τη σεζόν που ξεκινά. Μανέ με δυο γκολ και Σάλαχ οι σκόρερ, εξαιρετικός στο ντεμπούτο του ο Ναμπί Κεϊτά.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Λίβερπουλ έβαλε τη μπάλα κάτω και πίεσε την εστία του Φαμπιάνσκι, με το γκολ να φαίνεται πως έρχεται. Κάτι που έγινε στο 19’ όταν ο Κεϊτά πέρασε την κάθετη πάσα στον Ρόμπερτσον, αυτός γύρισε στον Σάλαχ και ο Αιγύπτιος σε κενό τέρμα σκόραρε.

Μετά το γκολ ο ρυθμός των «Κόκκινων» έπεσε και σε δυο περιπτώσεις μπορούσε με τον Αρναούτοβιτς να ισοφαρίσει αλλά και πάλι ήταν ο Σάλαχ που έχασε κλασική ευκαιρία για το 2-0. Σκορ που τελικά ήταν αυτό του ημιχρόνου με τον Μίλνερ να δίνει την ασσίστ στον Μανέ στις καθυστερήσεις.

Στο 53’ ο αγώνας καθάρισε οριστικά όταν ο Φιρμίνο βρήκε κάθετα τον Μανέ κι αυτός σκόραρε, αν και αυτή τη φορά το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Όλα όμως είχαν κριθεί με τον Κλοπ να δίνει χρόνο και σε άλλους παίκτες με τον Στάριτζ μόλις μπήκε να σκοράρει από κοντά στο 88’ για να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Στο άλλο παιχνίδι που ξεκίνησε την ίδια ώρα, η Ευρωπαία Μπέρνλι έμεινε στο 0-0 με την Σαουθάμπτον εκτός έδρας.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση