Λίβερπουλ - Νιούκαστλ 4-0: Απλά και εύκολα στο +6... από τη 2η πλέον Τότεναμ! (vid)

Η Λίβερπουλ συνεχίζει την αλάνθαστη της πορεία στον δρόμο για τον τίτλο

Σε ένα ήρεμο όπως αποδείχτηκε απόγευμα στο Anfield, η Λίβερπουλ συνέτριψε με 4-0 τη Νιούκαστλ με τα γκολ των Λόβρεν, Σαλάχ, Σακίρι και Φαμπίνιο και βάζει πλώρη για τον πρώτο τίτλο πρωταθλήματος μετά το 1990. Πλέον πάει στους 51 βαθμούς, αντιμετωπίζει τις Άρσεναλ και Σίτι, ενώ είναι στο +6 από τη 2η Τότεναμ και στο +7 από τη 3η Σίτι η οποία ηττήθηκε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική. Η πολύ κακή Νιούκαστλ δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα ότι μπορεί να φύγει με θετικό αποτέλεσμα και παραμένει μόλις στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πολλή διάθεση ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με την Λίβερπουλ να ψάχνει το γρήγορο γκολ και την Νιούκαστλ να προσπαθεί να γίνει απειλητική μέσω αντεπιθέσεων. Παρόλο που η ομάδα του Μπενίτεθ ξεκίνησε πιο απειλητικά, εντούτοις η Λίβερπουλ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Λόβρεν ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό βολέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του Κλοπ. Στην συνέχεια οι Reds προσπάθησαν για ένα 2ο γκολ που θα έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Νιούκαστλ, παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με τους Ρίτσι και Μούτο. Στο 40ο λεπτό ο προωθημένος Φαν Ντάικ βρέθηκε μέσα στην περιοχή όμως το σουτ του κόντραρε στον Ντιαμέ, ενώ στο 44’ καταγράφηκε η τελευταία καλή στιγμή του 1ου ημιχρόνου με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σακίρι και την εξίσου εξαιρετική απόκρουση του Ντουμπράβκα και έτσι παρέμεινε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με στόχο το 2ο γκολ που θα σφράγιζε ουσιαστικά την νίκη ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο η ομάδα του Κλοπ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μόλις στο 48ο λεπτό ο Σαλάχ να πέφτει κάπως εύκολα από το μαρκάρισμα του Ντάμετ και να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα για το 2-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά μιας και η Λίβερπουλ είχε απλά να διαχειριστεί το αποτέλεσμα ενώ από την άλλη η Νιούκαστλ δεν μπορούσε να αναπτυχθεί επιθετικά ενώ έδινε και την αίσθηση ότι είχε παρατήσει το παιχνίδι. Στο 67ο λεπτό ο Φιρμίνο, λίγα λεπτά πριν δώσει τη θέση του στον Στάριτζ έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά απέκρουσε ο Ντουμπράβκα. Στο 75ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την 1η τους καλή στιγμή στο 2ο ημίχρονο όταν από τη σέντρα του Ρίτσι ο Χόσελου έκανε το πλασέ αλλά δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 79ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Κλοπ συνδυάστηκαν υπέροχα με τελικό αποδέκτη τον Σακίρι ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 3-0 ενώ στο 84’ ο Φαμπίνιο έγραψε το τελικό 4-0 με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Σαλάχ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Λίβερπουλ: Ήταν όλοι τους πολύ καλοί, δεν χρειάστηκε καν να φορτσάρουν ιδιαίτερα μιας και ακολουθούν τα ντέρμπι με Άρσεναλ και Σίτι.

Νιούκαστλ : Μόνο οι Ντουμπράβκα (με τις επεμβάσεις του) και ο Ρίτσι, ο οποίος ήταν ο μόνος που προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις ήταν αυτοί που ξεχώρισαν κάπως από την απογοητευτική σήμερα Νιούκαστλ

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Λίβερπουλ: Κανείς δεν υστέρησε στην απόδοση του

Νιούκαστλ: Σχεδόν οι περισσότεροι δεν συνείσφεραν σε τίποτα θετικό στην αναμέτρηση, με τους Χόσελου και Μούτο να μην εκμεταλλεύονται καθόλου τις σέντρες του Ρίτσι

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η ομάδα του μιας και έφτασε πολύ εύκολα σε αυτή τη νίκη, πλέον έχει 16 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 19 αγώνες και συνεχίζει με στόχο να στεφθεί πρωταθλητής για 1η φορά στην καριέρα του στην Αγγλία

Νιούκαστλ (Μπενίτεθ): Απογοήτευσε σχεδόν σε όλο το διάστημα του αγώνα η εικόνα της ομάδας του, έδειχνε ανίκανη να απειλήσει την εστία του Άλισον

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Graham Scott): Αν εξαιρέσουμε την λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι στον Σαλάχ, μιας και έπεσε πολύ εύκολα, εντούτοις είχε ένα εύκολο απόγευμα

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον (Κλάιν 82'), Βαϊνάλντουμ (Φαμπίνιο 62΄), Χέντερσον, Σακίρι, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (Στάριτζ 69')

Νιούκαστλ (Μπενίτεθ): Ντουμπράβκα, Ντάμετ, Λασέλς, Φερνάντεζ, Γεντλίν, Χάιντεν, Ρίτσι (Μέρφι 80'), Κένεντι (Λονγκσταφ 73΄), Μούτο, Χόσελου, Ντιάμε

Σκόρερς: Λόβρεν, Σαλάχ, Σακίρι. Φαμπίνιο /-