Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 3-0: Επιστροφή στην κορυφή για την Λίβερπουλ! (vid)

Η ομάδα του Κλοπ επικράτησε πολύ εύκολα της Μπόρνμουθ με 3-0 και επανέφερε το +3 από τη Μάντσεστερ Σίτι

Η Λίβερπουλ ήταν εξαιρετική, δεν... αγχώθηκε με τη συγκατοίκηση στην κορυφή με τη Σίτι και αντέδρασε ιδανικά! Οι Reds με ωραία μπάλα στο Ανφιλντ, επικράτησαν εύκολα 3-0 της Μπόρνμουθ και βρέθηκαν μόνοι στο ρετιρέ της Premier League και στο +3 από τους Πολίτες. Εντυπωσιακή η τριπλέτα (Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο) με δυο γκολ και ασίστ, ενώ στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Αρνολντ στη δράση έπειτα από ένα μήνα.

Η Μπόρνμουθ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό φάνηκε απειλητική, αφού ο Φρέιζερ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά νικήθηκε από τον Αλισον. Οι Κόκκινοι πήραν τον έλεγχο μετά το δεκάλεπτο, η κατοχή έφτασε στο 75% και στο 12' είχαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Φιρμίνο βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το πλασέ, αλλά ο Μπόρουτς έσωσε! Η Λίβερπουλ πίεσε και στο 24ο λεπτό ήρθε το γκολ. Ο Μίλνερ έκανε υπέροχη σέντρα και ο Μανέ με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το γκολ! Για πρώτη φορά ο Σενεγαλέζος πέτυχε γκολ σε τέσσερα σερί ματς στην Premier League, ενώ ο Βρετανός μέσος έφτασε τις 82 ασίστ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ πλησίασε το δεύτερο γκολ, αλλά ο Σαλάχ είχε κακό τελείωμα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 34' σφράγισαν τη νίκη με άψογο τελείωμα του Βαϊνάλντουμ! Το ξεκίνημα για τους Κόκκινους ήταν εντυπωσιακό, πίεση στον άξονα και γκολ στο 48'. Ο Κεϊτά με απίθανη κάθετη βρήκε τον Φιρμίνο, ο Βραζιλιάνος μοίρασε με τακουνάκι στον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος πέτυχε το 17ο γκολ στο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί, πως τα 15 από τα 16 τελευταία γκολ των Κόκκινων στην Premier League, ήρθαν από τα πόδια της εντυπωσιακής τριπλέτας (Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο από πέντε γκολ).

Οι Reds ήταν ορεξάτοι, παθιασμένοι, έκλεβαν μπάλες στον άξονα και προσπαθούσαν να πετύχουν και τέταρτο γκολ. Ο Σαλάχ είχε κάποιες καλές προσπάθειες, αλλά στο 76' είδε την τύχη να του γυρνά την πλάτη. Ο Αιγύπτιος έκρυψε τη μπάλα με τον Φιρμίνο, όμως το σουτ που επιχείρησε τράνταξε το δοκάρι. Oι Κόκκινοι πίεζαν και στο 87' έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπόρουτς νίκησε τον Φιρμίνο στο τετ α τετ.

Λίβερπουλ: Αλισον, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Ρόμπερτσον, Μάτιπ, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (77' Αρνολντ), Κεϊτά, Μανέ, Φιρμίνο (90' Στάριτζ), Σαλάχ

Μπόρνμουθ: Μπόρουτς, Κουκ, Ακε, Σμιθ, Ρίκο (80' Μέφαμ), Γκόσλινγκ, Σούρμαν, Λέρμα (73' Μουσέ), Ιμπε (59' Σολάνκε), Φρέιζερ, Κινγκ