Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι 4-3: «This is Anfield»! (vid)

Πρώτη φετινή ήττα για την Σίτι στο Πρωτάθλημα, αγχώθηκε στο τέλος η Λίβερπουλ!

Το «Άνφιλντ» μίλησε! Μια τρομερή Λίβερπουλ έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της Μάντσεστερ Σίτι. Οι «Κόκκινοι» επικράτησαν 4-3 των πρωτοπόρων της φετινής Πρέμιερ Λιγκ, ωστόσο καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά, αφού στο 84’ και στο 92’ η Σίτι μείωσε και λίγο έλειψε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας. Το «Άνφιλντ» συνεχίζει να αποτελεί τη μοναδική έδρα, κατά την οποία η Μάντσεστερ Σίτι δεν έχει φύγει με νικηφόρο αποτέλεσμα όσο καιρό εκείνη βρίσκεται στην κατοχή των Αράβων, από το 2008 και μετά.

Α’ Ημίχρονο:

Νωπά ξεκίνησε το παιγνίδι, ωστόσο και οι δυο ομάδες είχαν από μία προϋπόθεση για γκολ. Πρώτα στο 3’ η Λίβερπουλ με τον Μανέ που έκανε ένα κακό κοντρόλ και μετά στο 7’ ο Στέρλινγκ μπήκε στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος και διαμαρτυρήθηκε, χωρίς ωστόσο από την επαναληπτική προβολή να υπάρχει κάτι μεμπτό. Όλα αυτά φυσικά ήταν απλώς ιστορία, καθώς στο 9’ με απίθανο και δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Τσάμπερλαϊν άνοιξε το σκορ για τους «Κόκκινους», γράφοντας το 1-0.

Η Λίβερπουλ ήταν κυρίαρχη το πρώτο 20λεπτο, με την Σίτι να μην μας έχει συνηθίσει η ομάδα του Γκουαρντίολα σε τόσο παθητικό παιχνίδι. Στο 23’ σημειώνεται η πρώτη τελική των «Πολιτών» με ένα τεχνικό σουτ εκτός περιοχής του Σανέ. Η μπάλα κόντραρε στην μπάλα του Λόβρεν και πέρασε εκατοστά έξω από την εστία του Κάριους.

Γενικώς, η Λίβερπουλ ήταν αυτή που δημιουργούσε προϋποθέσεις, έλεγχε τον αγώνα, εν αντιθέσει με την Σίτι που φάνηκε να δυσκολεύεται να απειλήσει. Στο 34’ είχαμε ένα αδύναμο μακρινό σουτ εκτός περιοχής από τον Ντε Μπρούιν που αποτέλεσε εύκολη λεία για τον πορτίερο της Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ στο 39’ έκανε ένα όμορφο μακρινό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής από τα δεξιά, όπου εύκολα μάζεψε ο Έντερσον.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, στο 41’ ο Σανέ εξαπέλυσε κεραυνό από τα αριστερά πλάγια και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 45’ ο Φερναντίνιο έκανε ένα καλό δυνατό σουτ που έφυγε μόλις έξω. Στα τελευταία δυο λεπτά των καθυστερήσεων η Λίβερπουλ πίεσε για δεύτερο γκολ από στημένες φάσεις, χωρίς επιτυχία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-1.

Β’ Ημίχρονο:

Με περισσότερη διάθεση μπήκαν στο β' μέρος οι δυο ομάδες με την Σίτι να ψάχνει την ανατροπή. Στο 50’ έφτασε κοντά όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Οταμέντι με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Στο 52’ έγινε ωραία παράλληλα μπαλιά από Ντε Μπρούιν, όμως ο Αγουέρο δεν προλαβαίνει για την προβολή. Στο 54’ μετά από κερδισμένο κόρνερ για τους γηπεδούχους, ο Έντερσον βγήκε έδιωξε με γροθιές, ο Σαλάχ έκανε ένα σουτ, δεύτερη απόκρουση ο Έντερσον. Αμέσως, ο Τσάμπερλαϊν παίρνει την μπάλα και δοκιμάζει ένα σουτ από αριστερά στην κλειστή γωνία, τρίτη απόκρουση ο πορτιέρο σε κόρνερ. Στο 55’ ισοφαρίζει τα δοκάρια στον αγώνα ο Σαλάχ με σουτ-λόμπα που ξάφνιασε τον Έντερσον.

Στο 59’ γίνεται το 2-1 με γκολάρα του Φιρμίνο, ο οποίος κρέμασε τον τερματοφύλακα με την μπάλα αργά και βασανιστικά να καταλήγει στα δίχτυα χτυπώντας και στο δοκάρι. Το γκολ αυτό σόκαρε την Σίτι και η Λίβερπουλ με απανωτά χτυπήματα έβαλε άλλα 2 γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην προδιαγραφόμενη νίκη της.

Στο 61’ πρώτα ο Τσαν με βολίδα βρήκε δοκάρι, ωστόσο οι «Κόκκινοι» καθάρισαν με Μανέ στο 62’ που έκανε το 3-1 με φανταστικό, δυνατό σουτ και μετέπειτα με τον Σαλάχ στο 68’, να κρεμάει τον τερματοφύλακα από τα 40 μέτρα για το 4-1. Στο 83' σημειώθηκε άλλο ένα καλό σουτ του Βαϊνάλντουμ, με την μπάλα να περνά άουτ.

Η Σίτι κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 4-2 με γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 84’, ενώ στο 92’ έβαλε φωτιά στον αγώνα αφού ο Γκουντογκάν σκόραρε εκ νέου για το 4-3, βάζοντας την Σίτι πάλι μέσα στον αγώνα, ξυπνώντας προσωρινά εφιάλτες από το παιχνίδι με την Άρσεναλ (4-4). Στο τέλος λίγο έλειψε να γίνει πραγματικότητα ο εφιάλτης για τους γηπεδούχους όταν ο Αγουέρο από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω. Αυτή η νίκη της Λίβερπουλ σήμανε και την πρώτη ήττα της Σίτι, σπάζοντας το αήττητό της στη φετινή σεζόν για το Πρωτάθλημα.

Συνθέσεις:

Ενδεκάδα Λίβερπουλ (Κλοπ): Κάριους, Γκόμες, Μάτιπ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Τσάμπερλαϊν, Τσαν (Μίλνερ 79'), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (Λαλάνα 88΄), Φιρμίνο, Μανέ (Κλαβάν 94')

Ενδεκάδα Σίτι (Γκουαρντίολα): Έντερσον, Ντέλφ (Ντανίλο 31') , Οταμέντι, Στόουνς, Γουόλκερ, Γκουντογκάν, Φερναντίνιο, Ντε Μπρούιν, Σανέ, Στέρλινγκ (Μπερνάρντο Σίλβα 71'), Αγουέρο

Σκόρερς: Τσάμπερλαϊν (9'), Φιρμίνο (59'), Μανέ (62'), Σαλάχ (68') / Σανέ (41'), Μπερνάρντο Σίλβα (84'), Γκουντογκάν (92')

Κίτρινες: Φιρμίνο (61'), Μίλνερ (93') / Οταμέντι (65'), Στέρλινγκ (70'), Φερναντίνιο (73')