Λέστερ - Λίβερπουλ 1-2: Αγχώθηκαν αλλά τα κατάφεραν οι «Ρεντς»!

Τα τέρματα των Μανέ και Φιρμίνο έδωσαν το τρίποντο σε μια δύσκολη έδρα

Μπορεί το ξεκίνημα της Λίβερπουλ να ήταν εντυπωσιακό με τον Μανέ να ανοίγει το σκορ στο δεκάλεπτο, όμως η ομάδα του Κλοπ τα χρειάστηκε ώστε να φθάσει στη νίκη με 1-2 στην έδρα της Λέστερ. Και αυτό γιατί παρά το γεγονός πως στο ημίχρονο οι «Ρεντς» ήταν μπροστά με 0-2, στην επανάληψη οι «Αλεπούδες» μείωσαν στο σκορ και το πάλεψαν μέχρι τελικής πτώσης.

Α’ ημίχρονο

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε πολύ δυνατά. Στα πρώτα λεπτά ήταν η ομάδα που κρατούσε μπάλα και έτρεχε. Στο 4’ ο Φιρμίνο έπιασε το σουτ, όντας στην περιοχή, όμως ο Σμάιχελ του είπε όχι, με τον Σαλάχ στη συνέχεια να χάνει τεράστια ευκαιρία από κοντά και χωρίς τερματοφύλακα. Όμως αφού προειδοποίησε στο 10’ κατάφερε να άνοιξε το σκορ, όταν ο Ρόμπερτσον πάτησε περιοχή από αριστερά έδωσε στον Μανέ και αυτός με ένα αριστερό ξερό σουτ έγραψε το 0-1. Στο 17’ μάλιστα ο Γκόμες κέρδισε την κεφαλιά στην περιοχή της Λέστερ, όμως δεν έδωσε πορεία προς την εστία στην μπάλα. Κάπου στο 20’ του αγώνα η Λέστερ ξύπνησε και βγήκε μπροστά. Στο 23’ ο Γκεζάλ έδωσε στον Γκρέι, αυτός πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ, ο Άλισον όμως κράτησετο μηδέν. Στο 31’ ο Αλμπρίγκτον, έκανε την ντρίμπλα και το σουτ από καλή θέση λίγο έξω απ' την περιοχή, η μπάλα όμως έφυγεπάνω απ' τα δοκάρια. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Αλμπρίγκτον στο 34’, ενώ στο 37’ ο Τσίλγουελ δοκίμασε επίσης από μακριά, με τον Άλισον να μπλοκάρει σταθερά. Και αφού η Λέστερ πίεσε και έχασε μπόλικες στο 44’ ο Μίλνερ εκτέλεσε ένα κόρνερ απ’ το οποίο ο Φιρμίνο νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο και με κεφαλιά έγραψε το 0-2.

Β’ ημίχρονο

Αντίθετα με το πρώτο ημίχρονο η Λέστερ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά. Στο 49’ ο Μάντισον δοκίμασε το πόδι του, όμως βρήκε έτοιμο τον Άλισον, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές, όμως ο Γκόμες με αυτοθυσία έβαλε το σώμα του μπροστά απ’ τον Μάντισον που δεν μπόρεσε να πλασάρει για να μειώσει στο σκορ. Η Λέστερ πίεζε και στο 63’ βρήκε το τέρμα, όταν ο Άλισον πήγε να ντρίμπλα στον Ιχεανάτσο, ο οποίος όμως έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Γκεζάλ που έγραψε εύκολα το 1-2. Μετά το τέρμα όμως ο ρυθμός της Λέστερ έπεσε και η Λίβερπουλ έλεγξε το ρυθμό. Στο 81’ ο Μανέ έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής του Σμάιχελ, όμως δεν βρήκε εστία. Στα επόμενα λεπτά η Λέστερ το πάλεψε όμως δεν βρήκε κάποιο τέρμα και η Λίβερπουλ πήρε σημαντική νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Λέστερ (Πιέλ): Είδε την ομάδα του να μπαίνει πολύ άσχημα στο παιχνίδι και να δέχεται και τέρμα. Μετά το 20’ όμως έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης και η Λέστερ βγήκε μπροστά. Δεν σκόραρε και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου είδε την Λίβερπουλ να βάζει και δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν φανερό πως η Λέστερ ήθελε να σκοράρει γιατί δεν είχε να χάσει κάτι. Η πρώτη αλλαγή του Πιέλ έδωσε ασίστ.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Η ομάδα του μπήκε πολύ δυνατά όπως πάντα και σκόραρε, όμως μετά το 20’ έχασε τη συγκέντρωση της και το πάνω χέρι. Βέβαια στο φινάλε του ημιχρόνου βρήκε και δεύτερο τέρμα το οποίο θα έπρεπε να λειτουργήσει υπέρ. Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ δεν ήταν ίδια, και ο Κλοπ προχώρησε νωρίς σε αλλαγές.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Λέστερ: Ο Μάντισον ήταν ο ποδοσφαιριστής που ξεχώρισε για τις «Αλεπούδες». Με τη φαντασία στο παιχνίδι του, τις έξυπνες ενέργειες του και γενικότερα την ταχύτητα του βοήθησε αρκετά. Στο τέλος όμως έμεινε από δυνάμεις και πέρασε εκτός ως αλλαγή

Λίβερπουλ: Ο Γκόμες είχε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Ο πιο καλός παίκτης της Λίβερπουλ στο σημερινό παιχνίδι και αναφερόμαστε σε κεντρικό αμυντικό. Αυτό δεν είναι κάτι συνηθισμένο για τη Λίβερπουλ του Κλοπ.

Λέστερ (Πιέλ): Σμάιχελ, Περέιρα, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Μεντί, Εντιντί, Γκεζάλ, Μάντισον, Ολμπράιτον, Γκρέι

Λίβερπουλ (Κλόπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο

Σκόρερς: Γκεζάλ (63') / Μανέ (10'), Φιρμίνο (44')

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -