Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 1-1: Γκέλα η Λίβερπουλ, φωτιά στο πρωτάθλημα! (vid)

Η Λίβερπουλ γκέλαρε στο Λονδίνο, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την παθιασμένη Γουέστ Χαμ κι έδωσε... ασίστ στη Σίτι να την πλησιάσει στους τρεις βαθμούς!

Και η κορυφή της Premier League παίρνει φωτιά! Η Λίβερπουλ μετά την ισοπαλία με τη Λέστερ, δεν μπόρεσε να περάσει ούτε το εμπόδιο της Γουέστ Χαμ, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Λονδίνο και είδε τη Σίτι να την πλησιάζει στους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Κλοπ ήταν εκτός ρυθμού, είχε κάκιστη επιθετική συμπεριφορά απέναντι στους Λονδρέζους που έπαιξαν παθιασμένα.

Ο Μίλνερ επέστρεψε στο βασικό σχήμα, ο Λαλάνα ήταν βασικός για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο και η Λίβερπουλ πήρε την κατοχή από το πρώτο λεπτό. Ωστόσο, στα πρώτα λεπτά η Γουέστ Χαμ ήταν αυτή που δημιούργησε τρεις ευκαιρίες! Στο 3ο λεπτό ο Νομπλ τρύπησε την άμυνα των Κόκκινων, αλλά ο Τσιτσαρίτο έστειλε τη μπάλα άουτ! Στο 10ο λεπτό η σουτάρα του Κρέσγουελ πέρασε άουτ, ενώ στο 16' ο Αλισον έδιωξε σωτήρια το πλασέ του Αλισον. Η Λίβερπουλ απάντησε στο 20' με τον Φιρμίνο και δυο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ. Εξαιρετική προσπάθεια του Λαλάνα, έδωσε στον Μίλνερ, ο οποίος από... πεντακάθαρη θέση οφσάιντ μοίρασε στον Μανέ για το 1-0! Ηταν η 81η πρώτη ασίστ του Αγγλου στην Premier League και πέρασε στην 7η θέση της σχετικής κατάταξης. Ωστόσο, η απάντηση των Λονρέζων ήταν άμεση. Στημένη φάση, η άμυνα των Κόκκινων στον ύπνο και ο Αντόνιο με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 1-1. Η Λίβερπουλ είχε την κατοχή, αλλά όχι και τον τρόπο να κάνει τη διαφορά. Λαλάνα και Κεϊτά ήταν... εκτός ρυθμού και ο Σαλάχ δεν έπαιρνε τη μπάλα. Μάλιστα, η καλύτερη φάση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήρθε στο 44΄ για τα Σφυριά, πάλι από στημένη φάση, πάλι από κομπίνα, αλλά ο Ράις έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ είχε ξανά την κατοχή, αλλά όχι και τις λύσεις για να φανεί απειλητική. Οι Κόκκινοι ανέβηκαν ψηλά να πιέσουν, ο Σαλάχ είχε δυο προσπάθειες, αλλά χωρίς να βρει δίχτυα. Οι Λονδρέζοι τα πήγαν εξαιρετικά ανασταλτικά, μαζική άμυνα, πάθος και η αντίπαλος μακριά από την περιοχή της! Ο Κλοπ πέρασε στο ματς τον Σακίρι στη θέση του κακού, Λαλάνα, αλλά η καλύτερη φάση ήρθε για τη Γουέστ Χαμ, αλλά ο Νομπλ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Βέβαια, στο 94' η Λίβερπουλ θα μπορούσε να κλέψει μια μεγάλη νίκη, ο Κεϊτά στην καλύτερή του ενέργεια βρήκε τον Οριζί, αλλά ο τελευταίος... κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ!

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Φρέντρικς, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ράις, Νομπλ (78' Ομπιάνγκ), Αντόνιο, Σνόντγκρας, Φελίπε Άντερσον (90' Μαζουακού) , Τσιτσαρίτο (79' Κάρολ)

Λίβερπουλ: Άλισον, Μίλνερ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Λαλάνα (69' Σακίρι), Φαμπίνιο, Κεϊτά, Σαλάχ, Φιρμίνο (75' Οριζί), Μανέ

Πηγή: gazzetta.gr

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση