Έβερτον - Λίβερπουλ 0-0: Ούτε γκολ ούτε και ξύλο

Σε ένα από τα πιο άσχημα ντέρμπι των τελευταίων ετών ούτε οι «Ρεντς», που είχαν το μυαλό τους στη Σίτι, αλλά ούτε και τα ζαχαρωτά κατάφεραν να πανηγυρίσουν.

Χωρίς σκορ (0-0), σε μια απολύτως δικαιολογημένη ισοπαλία, ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ ανάμεσα σε Έβερτον και Λίβερπουλ στο «Γκούντισον Παρκ», με τις δύο ομάδες να βρίσκουν κάποιες καλές ευκαιρίες αλλά να μην μπορούν να μετουσιώσουν καμία σε ένα ματς που δεν θα θυμόμαστε μετά από λίγο καιρό...

Έχοντας αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή της η Λίβερπουλ προσπάθησε να βρει χημεία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, απέναντι σε ένα σύνολο που έμοιαζε πιο ομοιογενές και πιο ζωηρό στα πρώτα λεπτά του ματς. Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο, με την πρώτη καλή στιγμή να ανήκει στους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ και την απάντηση του Τσενκ Τοσούν να είναι άμεση για λογαριασμό των “ζαχαρωτών”.

Ρόλο ανέλαβαν οι δύο τερματοφύλακες, με τον Τζόρνταν Πίκφορντ να υποχρεώνεται σε δύο πολύ καλές αποκρούσεις και τον Λόρις Κάριους να κρατάει ανέπαφο το τέρμα του με το ένα χέρι σε προσπάθεια του αρκετά δραστήριου Γιανίκ Μπολάσι. Ο ρυθμός άρχισε να πέφτει μετά το πρώτο μισάωρο, με τις γενικές εντυπώσεις να πάνε στην ομάδα του Κλοπ, που πήγε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ βλέποντας και τον Σαντιό Μανέ να μην μπορεί να ολοκληρώσει σωστά την ευκαιρία που του δόθηκε λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο μέρος δεν έδειχνε θετικό στα πρώτα του λεπτά, κάτι που επιβεβαίωσε και με τη νευρικότητά του ο Γουέιν Ρούνεϊ, όταν με μόλις ένα δεκάλεπτο στο ρολόι μετά την επιστροφή των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο πήρε τον δρόμο προς τα πάγκο χωρίς να δώσει το χέρι του στον Σαμ Άλαρνταϊς και αρπάζοντας φανερά εκνευρισμένος το μπουφάν του.

Η κατάσταση δεν έγινε καλύτερη στην συνέχεια, με όσους παρακολουθούσαν το ματς να καταλαβαίνουν πως εάν θα έμπαινε ένα γκολ, θα ήταν και αυτό που θα το έκρινε. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, με τις ελάχιστες ευκαιρίες του δευτέρου μέρους να περνούν όλες ανεκμετάλλευτες, με αποκορύφωμα αυτή του Θίο Γουόλκοτ, που γλίστρησε και δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ.