Άλισον: «Θύμωσα με το λάθος μου»

Αυτοκριτική από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα της Λίβερπουλ

Το λάθος ενός τερματοφύλακα συνήθως στοιχίζει ακριβά μιας και δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής πίσω του για να καλύψει το σφάλμα και αυτό ίσχυσε απόλυτα στον αγώνα μεταξύ Λέστερ και Λίβερπουλ. Οι «Reds» φρόντισαν να προηγηθούν με 0-2 στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης με δράστες τους Μανέ και Φιρμίνιο, ωστόσο ίδρωσαν και αγχώθηκαν προκειμένου να κατακτήσουν το τρίποντο στην έδρα των «αλεπούδων».

Ένα αβίαστο λάθος από τον νεαποκτηθέντα τερματοφύλακα Άλισον, επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 1-2 στο 63ο λεπτό με αποτέλεσμα η αγωνία να κρατήσει μέχρι και το φινάλε, μιας και αυτό ήταν το τελικό σκορ. Ο διεθνής Βραζιλιάνος τερματοφύλακας παρουσιάστηκε προβληματισμένος και μετανιωμένος για τη δύσκολη θέση στην οποίαν έφερε την ομάδα του και μιλώντας στο ESPN Brazil ανάφερε τα εξής:

«Θύμωσα με το λάθος μου διότι με αυτό έφεραν την ομάδα σε δύσκολη θέση. Όταν ένας άνθρωπος κάνει ένα λάθος, επηρεάζει τους πάντς γύρω και θα πρέπει όλοι μαζί να παλέψουν για να το διορθώσουν. Έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης ωστόσο το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετρά περισσότερο τη δεδομένη στιγμή»