Λίβερπουλ, η μεγάλη επιστροφή (vid)

Η τελευταία αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ δεν μας επιφύλασσε εκπλήξεις ως προς τις ομάδες που θα έπαιρναν τελικά τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Όλα τα φαβορί νίκησαν και έτσι Μάντσεστερ Σίτι τερματίζει 3η και η Λίβερπουλ 4η.

Η Άρσεναλ του Αρσέν Βενγκέρ μένει εκτός Champions League για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια και η κριτική προς τον Γάλλο τεχνικό αναμένεται να γίνει ακόμη πιο έντονη. Υποβιβάστηκαν στην Τσάμπιονσιπ η Χαλ, η Σάντερλαντ και η Μίντλεσμπρο.

Με 5-0 εκτός έδρα διέλυσε η Σίτι την Γούοτφορντ έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Χεσούς που έδωσε 2 ασίστ και πέτυχε ένα γκολ. Η Λίβερπουλ αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κατάφερε να βρει το γκολ τελικά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και να ανοίξει διάπλατα τον δρόμο προς την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση νικώντας τελικά με 3-0 την Μίντλεσμπρο στο Άνφιλντ.

Τέλος η Άρσεναλ πάλεψε απέναντι στην Έβερτον στο Έμιρεϊτς και αν και νίκησε με 3-1 αυτό δεν ήταν αρκετό για να την στείλει στην 4η θέση και έτσι θα πρέπει να βολευτεί με την 5η θέση και το Europa League.

Δείτε πως κάλυψε η ιστοσελίδα μας την μάχη της 4ης θέσης:

17:28: Η Άρσεναλ αν και παίζει με 10 ποδοσφαιριστές από το 14' κάνει το 2-0 με τον Σάντσες στο 27'. Με βάσει αυτά τα αποτελέσματα η Λίβερπουλ παραμένει 5η αλλά με ένα γκολ θα κλέψει την τέταρτη θέση από την Άρσεναλ.

17:39: Ο Αγκουέρο πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ στον αγώνα και κάνει το 3-0 για την Σίτι.

17:43: Ο Φερναντίντιο στο 41' κάνει το 4-0 για την Σίτι. Οι πολίτες μπορούν να πανηγυρίζουν την έξοδό τους στο Champions League ενώ κλειδώνουν και την 3η θέση.

17:45: Ο Βαϊνάλντουμ ανοίγει το σκορ στο Άνφιλντ και ανεβάζει την Λίβερπουλ στην 4η θέση. Τώρα έχει 76 η Λίβερπουλ και 75 η Άρσεναλ. Θα έχουμε δράματα.

18:08: Ο Κουτίνιο στο 51' φαίνεται ότι καθαρίζει την μάχη για την Τέταρτη θέση. Με απευθείας κτύπημα φάουλ κάνει το 2-0. Πλέον η Λίβερπουλ πρέπει να δεχθεί δύο γκολ για να χάσει την τέταρτη θέση από την Άρσεναλ.

18:13: Game Over! Η Λίβερπουλ θα είναι στο Champions League (στα προκριματικά) της επόμενης περιόδου. Ο Λαλάνα στο 56' κάνει το 3-0 και η αδιάφορη Μίντλεσμπρο δείχνει αδύνατο να πετύχει τρία γκολ.

18:15: Η βαθμολογία για την μάχη της 4η θέσης αυτή την στιγμή έχει ως εξής: Μαν.Σίτι 78, Λίβερπουλ 76, Άρσεναλ 75. Αυτό σημαίνει ότι η Σίτι εξασφαλίζει θέση στους ομίλους του Champions League, η Λίβερπουλ στα προκριματικά και η Άρσεναλ στους ομίλους του Europa League.

18:18: Ο Λουκάκου με πέναλτι κάνει το 2-1 στο Έμιρεϊτς και μειώνει για την Έβερτον με 2-1.

18:19: Ο Γκάμπριελ Χεσούς μετά τις δύο ασίστ απέναντι στην Γουότφορντ μπαίνει και αυτός στον χωρό τον τερμάτων και κάνει το 5-0 για την Σίτι.

18:53: Η Άρσεναλ στις καθυστερήσεις κάνει το 3-1, γκολ χωρίς αντίκρυσμα για τους κανονιέρηδες που παραμένουν 5οι.

Τα αποτελέσματα:

Τσέλσι-Σάντερλαντ 3-1

Χαλ-Τότεναμ 1-7

Γουότφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (5' Κομπανί, 23' 36' Αγουέρο, 41' Φερναντίνιο, 58' Γκάμπριελ Χεσούς)

Λίβερπουλ-Μίντλεσμπρο 3-0 (45+1' Βαϊνάλντουμ, 51' Κουτίνιο, 56' Λαλάνα)

Άρσεναλ-Έβερτον 3-1 (8' Μπεγερίν, 27' Σάντσες, 91' Ράμσει - 58' Λουκάκου)

20. Σάντερλαντ 24

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)
**ο 5ος, ο 6ος και ο 7ος στο Europa League (FA Cup: Άρσεναλ ή Τσέλσι, League Cup: ManUtd)
***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι
****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση