Κόκκινο, το χρώμα των γιορτών(vid)

Η αρχή ήταν η χειρότερη δυνατή, όμως τελικά το απόγευμα ήταν ιδανικό για τη Λίβερπουλ που κέρδισε με 4-1 την Στόουκ και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο μεγάλο ντέρμπι της παραμονής της πρωτοχρονιάς με τη Μάν. Σίτι. Στη δεύτερη θέση με 40 βαθμούς, έναν περισσότερο από τους «Πολίτες» η ομάδα του Κλοπ.

Οι «Πότερς» προηγήθηκαν μέσα στο «Άνφιλντ» με τον Ουόλτερς στο 12’ με κεφαλιά, μετά από κακή αντίδραση από Λόβρεν και Μινιολέ, όμως μετά το αρχικό σάστισμα ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν με εμφαντικό τρόπο στην ανατροπή.

Ο συνήθης ύποπτος Λαλάνα έκανε ξανά τη δουλειά του στο 35’ αφού ήρθε από πίσω και ισοφάρισε, ενώ στο 44’ ο Φιρμίνο έδιωξε το άγχος με ωραίο τελείωμα που έβαλε τους «Κόκκινους» μπροστά στο σκορ πριν το ημίχρονο. Η επανάληψη είχε μόνο μια ομάδα να πρωταγωνιστεί, με το αυτογκόλ του Ιμπούλα στο 59’ να καθαρίζει το ματς και να δίνει ευκαιρία στον Κλοπ να ξεκουράσει παίκτες.

Αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα να σκοράρει κι άλλο γκολ, με τον Στάριτζ να το κάνει από τον πάγκο στο 70’.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση