24 sports

Ξανάπιασε τους δύο με καρέ (vid)

Στην κορυφή του πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ διατηρήθηκε μετά το πέρας της υποχρέωσής της για τη δέκατη αγωνιστική η Λίβερπουλ, που επικράτησε με 4-2 εκτός έδρας επί της Κρίσταλ Πάλας και ξανάπιασε Άρσεναλ και Σίτι, που προχώρησαν νικηφόρα νωρίτερα, στους 23 βαθμούς.

Φοβερό το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, όταν ο Τσαν έδωσε προβάδισμα στους «κόκκινους» στο 16’ με τον ΜακΆρθουρ να απαντά μόλις δύο λεπτά αργότερα. Ο Λόβρεν ξανάδωσε γρήγορα-γρήγορα προβάδισμα στην ομάδα του Κλοπ (21’), όμως οι γηπεδούχοι είχαν ξανά απάντηση και έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα στο 33’ με το δεύτερο γκολ του ΜακΆρθουρ. Το ημίχρονο, ωστόσο, έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ χάρη σε γκολ του έτερου στόπερ τους, του Ματίπ, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45’. Στο δεύτερο μέρος ένα γκολ του Φιρμίνο στο 71’ ήταν αρκετό για να κλείσει το σκορ και να χαρίσει στη Λίβερπουλ τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Εντεκάδες
Κρίσταλ Πάλας: Μανταντά, Γουόρντ, Νταν, Τόμκινς, Κέλι, Καμπαΐγ, ΜακΆρθουρ, Λέντλι, Λι, Ζαχά, Μπεντέκε.
Λίβερπουλ: Κάριους, Κλάιν, Ματίπ, Λόβρεν, Μορένο, Χέντερσον, Τσαν, Λαλάνα, Κουτίνιο, Μανέ, Φιρμίνο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση