Ο Κλόπ των ντέρμπι (vid)

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε η Λίβερπουλ μέσα στο Στάμφορτ Μπρίτζ με 2-1. Η Λίβερπουλ μέχρι στιγμής δεν έχασε ντέρμπι αφού κέρδισε με Άρσεναλ, Λέστερ, Λίβερπουλ ενώ ήρθε ισοπαλία με την Τότεναμ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο α' ημίχρονο ήταν καταιγιστική και κυριάρχησε πλήρως της αντιπάλου της. Το σκόρ άνοιξε ο Λόβρεν στο 17' με σουτ μέσα από την περιοχή ενώ ο Χέντερσον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 36' λεπτό με μίας ανεπανάληπτης ομορφιάς γκολ μετά από φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή που κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Κουρτουά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προσπάθησε να αντιδράσει και να πετύχει την ανατροπή όμως αυτό φάνηκε ανέφικτο. Το μόνο που πέτυχε η Τσέλσι ήταν να μειώσει στο σκορ με γκολ του Ντιέγκο Κόστα και αφού προηγήθηκε εξαιρετική προσπάθεια του Μάτιτς. Το παιχνίδι έληξε με την Τσέλσι να πιέζει και την Λίβερπουλ τελικά να αντέχει στην πίεση και να παίρνει την νίκη.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση