Κύπελλο Αγγλίας: Νοκ άουτ Γουέστ Χαμ και Νότιγχαμ

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Θύμα της σημερινής ημέρας στο Κύπελλο Αγγλίας η Γουέστ Χαμ.  Η ομάδα του Μόγιες ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από τη Γουίγκαν, που αγωνίστηκε στη League One, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας στο Κύπελλο Αγγλίας και οι γηπεδούχοι προκρίθηκαν στους «16» της διοργάνωσης.

Ο Γκριγκ άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, ο πρώην μπακ του Ολυμπιακού, Αρτούρ Μαζουακού αποβλήθηκε στο 49’ και στο 62’ ο 26χρονος επιθετικός «χτύπησε» και πάλι.

Εκτός συνέχειας έμεινε και η Νότιγχαμ Φόρεστ των Βέλλιου και Μπουχαλάκη, καθώς η Χαλ την «καθάρισε» με 2-1. Ο Μπόουεν άνοιξε το σκορ στο 18’ και ο Ντίκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 40’. Ο Έλληνας επιθετικός μπήκε στο 80’ και οκτώ λεπτά μετά μείωσε για τους φιλοξενούμενους, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Βασικός ήταν ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού και έγινε αλλαγή στην ανάπαυλα. Αυτό ήταν το πρώτο του τέρμα μετά τις 25 Νοεμβρίου του 2016, καθώς αυτήν ήταν η πρώτη του φετινή εμφάνιση.

Στο ντέρμπι αλά Premier League, χαμογέλασε η Σαουθάμπτον, καθώς επικράτησε 1-0 της Γουότφορντ, που στο πρωτάθλημα βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μπροστά η πρώην ομάδα του Μάρκο Σίλβα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης μπήκε πολύ νωρίς, με τον Στέφενς να σκοράρει μόλις στο 4ο λεπτό.