«Καθάρισε» τη Νότιγχαμ ο Μοράτα(vid)

Όλα τα αποτελέσματα του κυπέλλου

Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο και προκρίθηκε η Τσέλσι.

Η ομάδα του Σάρι τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη, αλλά επικράτησε 2-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του FA Cup, με τον Αλβάρο Μοράτα (σε συνεργασία με τον Χάντσον-Οντόι) να… σφραγίζει το εισιτήριο για τον 4ο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Ισπανός επιθετικός σημείωσε και τα δύο τέρματα των «μπλε», ανοίγοντας το σκορ στο 49’ από κοντά έπειτα από γύρισμα του Χάντσον-Οντόι, ενώ δέκα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης σέρβιρε και ο διεθνής επιθετικός νίκησε από… αέρος την αντίπαλη άμυνα.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Καράνκα κατάφερε να βραχυκυκλώσει τους Λονδρέζους, που, πάντως, είχαν σημαντική ευκαιρία για να προηγηθούν σε αυτό το διάστημα. Ωστόσο, ο πρώην τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Λουκ Στιλ, είπε «όχι» σε πέναλτι του Σεσκ Φάμπρεγας (τελευταίο του ματς στην ομάδα). Δεν αγωνίστηκε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Πιο δύσκολα απ’ ότι αναμενόταν έκαμψε την αντίσταση της Λίνκολν η Έβερτον. Η ομάδα του Σίλβα επικράτησε 2-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Η ομάδα από το λιμάνι πήρε κεφάλι στο ματς πολύ νωρίς, καθώς άνοιξε το σκορ με τον Λούκμαν στο 12’ και δύο λεπτά μετά έγινε το 2-0 με τον Μπερνάρντ.

Η συνέχεια δεν ήταν τόσο απλή όσο φάνηκε σε εκείνο το σημείο. Ο Μπόστγουικ μείωσε στο 28’ για τους πρωτοπόρους της League Two (4η κατηγορία) και το παιχνίδι έμεινε ανοιχτό μέχρι τέλους, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στο φινάλε.

Την ίδια ώρα, η Μίντλεσμπρο είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Πίτερμπρο, καθώς νίκησε 5-0, με τον Ντίμι Κωνσταντόπουλο να γράφει ιστορία, αφού έγινε ο γηραιότερος παίκτης που φοράει τη φανέλα της. Πρόκριση με εκτός έδρας 3-0 επί της Άστον Βίλα για τη Σουόνσι, ενώ η Μπόλτον «γάζωσε» 5-2 τη Γουόλσολ.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση