Κάρντιφ: Έθεριτζ ο πρώτος μετά από 25 χρόνια!

Ανίκητος στα πέναλτι για φέτος

Ο πρώτος τερματοφύλακας από τον Αύγουστο του 1992, που αποκρούει και τις δύο πρώτες εκτελέσεις πέναλτι αντιπάλων του στο πρωτάθλημα, έγινε ο πορτιέρε της Κάρντιφ, Νιλ Έθεριτς, μετά και το ρόλο που έπαιξε στο 0-0 απέναντι στη Νιούκαστλ.

Ο γκολκίπερ των «bluebirds» κατάφερε ν' αποκρούσει το χτύπημα πέναλτι του Κένεντι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της Σαββατιάτικης αναμέτρησης για την 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, επιτρέποντας στην ομάδα του να φύγει από το ματς με τον βαθμό της ισοπαλίας, αν και είχε παίκτη παραπάνω από το 66'.

Η επιτυχημένη του επέμβαση, ήταν η δεύτερη διαδοχική σε εκτέλεση αντιπάλου από την άσπρη βούλα και είναι ο πρώτος που κάνει το 2x2 στο ξεκίνημα της σεζόν, μετά τον Έρικ Θόρστβεντ της Τότεναμ από τον Αύγουστο του 1992, στα... γεννοφάσκια της Πρέμιερ.

Πηγή: england365.gr