Η Κρίσταλ Πάλας σόκαρε την Τσέλσι! (vid)

Ήττα σοκ για την Τσέλσι με 2-1 από την Πάλας, η οποία πριν από το ματς δεν είχε βαθμό αλλά ούτε και γκολ.

Στο 4ο λεπτό ο Τάουνσεντ σέντραρε από δεξιά και ο Ζαχά σούταρε από την περιοχή αλλά ο Κουρτουά είπε όχι, αλλά στο 11’ ο Τάουνσεντ έβγαλε νέα σέντρα και ο Καμπάιγ ίσα που βρήκε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της Τσέλσι για το 1-0. Αυτό ήταν και το πρώτο φετινό γκολ της Πάλας στο πρωτάθλημα. Ωστόσο στο 18’ μετά από κόρνερ, ο Μπακαγιόκο με κεφαλιά έκανε το 1-1 και στο 22’ ο Ζαχά δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Κέιχιλ και να ξύνει το δοκάρι του Κουρτουά. Στο 34’ ο Γουόρντ έβαλε την κόντρα σε σουτ του Αλόνσο και στο 39’ το μακρινό σουτ του Τάουνσεντ πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 42’ ο κεραυνός του Σεσκ, τράνταξε το δοκάρι του Σπερόνι. Και στο 45’, ο Σακό έδωσε στον Ζαχά, εκείνος μπήκε πανέμορφα από αριστερά στην περιοχή και μ ε πλασέ έγραψε το 2-1.

Στο 50’ ο Σεσκ είχε κι άλλο δοκάρι με φοβερό σουτ ενώ στο 52’ π Τζαπακόστα έβγαλε από δεξιά τη σέντρα με το Ισπανό να πλασάρει και να αστοχεί. Τρία λεπτά μετά, ο Ζαχά έκανε το γύρισμα αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 68’ ο Σπερόνι απέκρουσε τα σουτ των Πέδρο και Τζαπακόστα, ενώ στο 72΄το σουτ του Μουσοντά πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Σπερόνι είπε όχι σε κεφαλιά του Αλόνσο, ενώ στο 87’ ο Φαν Άανχολτ έχασε το άχαστο εξ επαφής και στο 90+1’ ο Σακό έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Σεσκ δεν μπόρεσε να βρει τέρμα.

ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Γουόρντ, Νταν, Σακό, Σλουπ (75’ Πάντσεον), Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγιεβιτς, Καμπάιγ, ΜακΆρθουρ (85’ Ρίντεβαλντ), Τάουνσεντ (85’ Φοσού Μενσά), Ζαχά.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αλόνσο, Κέιχιλ, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Μόουζες (40’ Τζαπακόστα), Σεσκ, Γουίλιαν (65’ Μουσοντά), Μπακαγιόκο, Αζάρ, Μπατσουαγί (57’ Πέδρο)

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0
Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-1 (85' Γουντ / 19' Αντόνιο)
Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 2-1 (11' αυτ. Αθπιλικουέτα, 45' Ζαά / 18' Μπακαγιοκό)
Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 7-2 (17' και 55' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 19' Στέρλινγκ, 27' Νταβίντ Σίλβα, 60' Φερναντινίο, 62' Σανέ, 79' Μπερνάρντο Σίλβα / 44' Ντιούφ, 47' αυτ. Γουόκερ)
Σουόνσι - Χάντερσφιλντ 2-0 (42' και 48' Έιμπραχαμ)
Τότεναμ - Μπόρνμουθ 1-0 (47' Έρικσεν)
Γουότφορντ - Άρσεναλ (19:30)