Είχαν… Άγιο και πάνε φουλ για παραμονή!

Βήμα παραμονής για Πάλας και Χάντερσφιλντ.Αμφότερες πήραν δύσκολές νίκες κόντρα σε Μπράιτον(3-2)-Γουότφορντ (1-0), με αποτέλεσμα να εκμεταλλευτούν την ήττα της Σαουθάμπτον. Χτυπάει Ευρώπη η Μπέρνλεϊ.

Φουλ για παραμονή Κρίσταλ Πάλας και Χάντερσφιλντ!

Κερδισμένες της 34ης αγωνιστικής της Premier League είναι έως τώρα αμφότερες -και… χαμένη η Σαουθάμπτον-, καθώς έκαναν σημαντικό βήμα για να συνεχίσουν στην πρώτη κατηγορία. Η ομάδα του Λούκα Μιλιβόγεβιτς (έπαιξε σε όλο το ματς), που έφτιαξε το τρίτο τέρμα της ομάδας του, επικράτησε 3-2 της Μπράιτον και επέστρεψε στις επιτυχίες έπειτα από δύο ματς χωρίς νίκη. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Χόντσον βρέθηκε στο 14’ μπροστά με 2-0, εν τέλει πήρε αγχωτικό, αλλά και πολύ σημαντικό… τρίποντο. Έτσι, έφτασε τους 34 βαθμούς και βρέθηκε στο +6 από τους Αγίους, που νωρίτερα ηττήθηκαν με 3-2 από την Τσέλσι, αν και προηγήθηκε 2-0.

Διαφορετικό… σενάριο είχε το ματς της Χάντερσφιλντ, που λύγισε στο φινάλε την Γουότφορντ, με τέρμα του Ινς -έπειτα από ασίστ του Γιόργκεσεν- στις καθυστερήσεις κόντρα στον Ορέστη Καρνέζη, που ήταν και πάλι βασικός και εκτέθηκε από την άμυνά του στη συγκεκριμένη φάση. Ωστόσο, η θέση που είχε ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν λάθος, αλλά και πάλι δύσκολα θα απέτρεπε το γκολ.

Σε επαφή με την έκτη θέση και την Άρσεναλ έμεινε η Μπέρνλεϊ, η οποία έφτασε σε πέμπτη σερί νίκη με το 2-1 επί της Λέστερ και στο -5 από τους «κανονιέρηδες», που την Κυριακή παίζουν εκτός με την Νιούκασλ. Παράλληλα, πήγε στο +9 την απόστασή της από τη σημερινή της αντίπαλο και έχει στο τσεπάκι της την έβδομη θέση, που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στο Europa League.

Μπορεί η Σουόνσι να μην κατάφερε να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε (1-1) από την Έβερτον, που ουσιαστικά έχει μείνει χωρίς στόχο και… τσίμπησε βαθμό, ισοφαρίζοντας στο 71ο λεπτό. Τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη για την ομάδα του Άλαρνταϊς.