Διατήρησε την παράδοση η Γουέστ Μπρομ (vid)

Ισόπαλες Λέστερ και Γουέστ Μπρομ

Αήττητη για όγδοη συνεχόμενη αναμέτρηση αποχώρησε από το «Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ» η Γουέστ Μπρομ, η οποία αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 απέναντι στη Λέστερ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τσάντλι (63’) πριν «απαντήσει» ο Μαχρέζ στο 80’.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, παραμένοντας ωστόσο ακίνδυνοι επιθετικά σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Εξαιρέσεις του πρώτου ημιχρόνου, το σουτ που επιχείρησε στο 35ολεπτό ο Ντάνι Σίμπσον έπειτα από κεφαλιά γύρισμα του Τζέιμι Βάρντι, το οποίο όμως εξουδετέρωσε ο Μάχιλ ενώ μια δεύτερη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ σημειώθηκε τρία λεπτά, με τον Βάρντι να μην προλαβαίνει να βρει με το κεφάλι τη μπάλα για το 1-0 και τους αμυνόμενους να διώχνουν σε κόρνερ. Ούτε δείγμα ευκαιρίας για την ομάδα του Τόνι Πιούλις στα πρώτα 45 λεπτά.

Προς την ίδια κατεύθυνση κινήθηκε αρχικά και το δεύτερο μέρος, όπου οι «αλεπούδες» κατάφεραν μετά από 50 αγωνιστικά λεπτά να σημειώσουν την πρώτη κλασική ευκαιρία. Το «κόψιμο» του Βάρντι έδωσε το χώρο στον Ολμπράιτον να σημαδέψει στην καρδιά της περιοχής τον Μαχρές, με τον τελευταίο ωστόσο να στέλνει την μπάλα στην κερκίδα. Και ενώ οι «φιλοξενούμενοι» παρέμεναν έως το 63’ χωρίς αξιόλογη ευκαιρία για γκολ, ένα κερδισμένο φάουλ έξω από την περιοχή έδωσε την ευκαιρία στον Τσάντι να δοκιμάσει απευθείας και να αφήσει «άγαλμα» τον Σμάιχελ για το 1-0! Αυτό ήταν και το 47ο τέρμα που σημειώνουν οι «τσίχλες» από στημένη φάση επί θητείας Πιούλις!

Οι παίκτες του Σέξπιρ δεν έδειξαν ωστόσο να πτοούνται, συνεχίζοντας το παιχνίδι κυριαρχίας. Η ευκαιρία για την ισοφάριση θα ερχόταν με βάση την εικόνα του παιχνιδιού, όπως τελικά συνέβη δέκα λεπτά πριν το τέλος. Ο Σλιμανί βρήκε εντός περιοχής τον Μαχρέζ, ο οποίος επέδειξε αυτή τη φορά την απαιτούμενη ψυχραιμία και αφού κοντρόλαρε με το στήθος εκτέλεσε με το δεξί τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα πιεστικό τέμπο μέχρι το σφύριγμα της λήξης χωρίς ωστόσο να βρουν το πολυπόθητο γκολ της νίκης.

Οι συνθέσεις:

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον (74’ Τσίλγουελ), Φουκς, Μόργκαν, Μαγκίρ, Εντιντί, Ιμπόρα (90+3 Κινγκ), Ολμπράιτον, Μαχρέζ,  Ιεανάτσο (74’ Σλιμανί), Βάρντι,

Γουέστ Μπρομ: Μάχιλ, Ντόουσον, Χεγκάζι, Έβανς, Γκιμπς, Λίβερμορ, Κρικόβιακ, Μπάρι, Ροντρίγκεζ (84’ ΜακΚλίν), Τσάντλι (84’ ΜακΌλεϊ), Ροντόν

Πηγή:england365.gr

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση