«Τρίποντο» της Άρσεναλ με… κανονιά του Λακαζέτ (video)

Χάρη σε… άπιαστο γκολ του Αλεξάντερ Λακαζέτ στο 81’, η Άρσεναλ νίκησε 3-2 την Κάρντιφ...

Άκρως χορταστικό ήταν το παιχνίδι που έγινε στο «Κάρντιφ Σίτι Στέιντιουμ» του Κάρντιφ, με την τοπική ομάδα να γνωρίζει την ήττα, με 3-2 από την Άρσεναλ, η οποία διατήρησε την παράδοση που την θέλει εδώ και… 57 χρόνια να μην χάνει ποτέ από τη σημερινή της αντίπαλο στην Ουαλία!

Οι «κανονιέρηδες» πήραν το προβάδισμα με ένα γκολ βγαλμένο από τα… παλιά, με τον Τζάκα να σεντράρει από αριστερά, μετά από κόρνερ, και τον Μουστάφι να παίρνει την κεφαλιά στο κέντρο της μικρής περιοχής. Η νεοφώτιστη ομάδα ισοφάρισε με το πρώτο τέρμα του Καμαράσα με τη φανέλα της Κάρντιφ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, για να οδηγηθούν έτσι οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η Άρσεναλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με ένα πολύ ωραίο γκολ από πλευράς Ομπαμεγιάνγκ, για να έρθει μια ακόμα «απάντηση» από πλευράς γηπεδούχων, με την κεφαλιά του Γουόρντ. Ωστόσο, οι Λονδρέζοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη χάρη στην… βολίδα του Λακαζέτ κατάφεραν να φύγουν με το «τρίποντο» στις αποσκευές τους…