Στο κόλπο για το σεντόνι η Άρσεναλ (vid)

Οι «κανονιέρηδες» πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Χάντερσφιλντ

Η Άρσεναλ με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο πέρασε με 1-2 από την έδρα της Χάντερσφιλντ και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση σε ισοβαθμία με την Τσέλσι (έχει παιχνίδι λιγότερο, παίζει αύριο στην έδρα της Σίτι). Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας οι γηπεδούχοι που πλέον δύσκολα θα σώσουν την κατηγορία.

Η Άρσεναλ απείλησε για πρώτη φορά στο 10' με τον Ιβόμπι να σουτάρει στην κίνηση μετά από πάσα του Μέιτλαντ-Νάιλς και την μπάλα να περνά λίγο έξω. Έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο τέρμα.

Στο 39' ο Μιχιταριάν σούταρε από το ύψος της μεγάλης με τον Χάμερ να απομακρύνει. Ένα λεπτό πρίν τη λήξη του ημιχρόνου ο Λακαζέτ έκανε δύο τα τέρματα των «κανονιέριδων» πλασάροντας ωραία σε τετ-α-τετ με τον Χάμερ μετά από υπέροχη πάσα του Μέιτλαντ-Νάιλς.

Στο 50' ο Ντιακαμπί απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο σουτάρωντας μετά από πάσα του Κονγκολό με τον Λένο να αποκρούει. Στο 71' ο Ιβόμπι βρήκε λίγο χώρο και σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Χάμερ να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα είχε ευκαιρία η Χάντερσφιλντ με τον Ντιακαμπί να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Λένο να απομακρύνει.

Στο 80' ο Ντεπουάτρ δοκίμασε την τύχη του σουτάροντας από την άκρη της περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έπιασε ένα βολέ με τον Λένο να αποκρούει. Στην επαναφορά ο Ντιακαμπί σούταρε στην κίνηση και ο Μονρεάλ απομάκρυνε πάνω στην γραμμή! Η Χάντερσφιλντ τελικά μείωσε λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού με τον Κολάσινατς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από προσπάθεια του Ντιακαμπί.

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Χάμερ, Σμιθ, Γιόργκενσεν, Σιντλέρ, Κονγκολό (Ντουρμ 56'), Μόι, Χογκ, Μπακουνά, Πουντσεόν (Ντεπουάτρ 66'), Καντσουνγκά (Αχίρν-Γκραντ 83'), Ντιακαμπί

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Κοσιελινί, Μουστάφι, Μονρεάλ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Γκεντουζί, Τορρέιρα (Ελνένι 59'), Κολάσινατς, Ιβόμπι (Γουίλοκ 88'), Λακαζέτ, Μιχιταριάν (Ντένις Σουάρεθ 76')