Ο Μιλιβόγεβιτς έβαλε τέλος στο σερί της Άρσεναλ(vid)

Στις 11 νίκες σταμάτησε το σερί της Άρσεναλ, η οποία στραβοπάτησε στο «Σέλαχαστ Παρκ». Σκόραρε δις με πέναλτι ο Μιλιβόγεβιτς.

Τέλος στο σερί 11 νικηφόρων παιχνιδιών της Άρσεναλ έβαλε η Κρίσταλ Πάλας, με πρωταγωνιστή τον Λούκα Μιλιβίγεβιτς, ο οποίος ευστόχησε δις από το σημείο του πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατότερα στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν τις πρώτες καλές ευκαιρίες του παιχνιδιού με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, με τους Ζαχά και Τάουνσεντ. Στο 24’ η Άρσεναλ απείλησε με τον Λακαζέτ, αλλά τελικά η Κρίσταλ Πάλας ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μουστάφι έκανε πολύ άτσαλο τάκλιν μέσα στην περιοχή της ομάδας του, ανέτρεψε τον Κουγιατέ και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μάρτιν Άτκινσον, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μιλιβόγεβιτς ήταν αυτός που ανάλαβε να εκτελέσει και το έκανε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ και συνεχίζοντας ένα αξιοσημείωτο αρνητικό σερί για την Άρσεναλ, η οποία δεν έχει ολοκληρώσει ούτε ένα πρώτο ημίχρονο φέτος στην Premier League όντας μπροστά στο σκορ (έχει 8 ισοπαλίες και 2 ήττες στα πρώτα της ημίχρονα).

Στο δεύτερο μέρος , οι «κανονιέρηδες πίεσαν ψάχνοντας το γκολ και τελικά κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 51’ ο Τσάκα ισοφάρισε με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 56’ ο Ομπαμεγιάνγκ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε ωραία κίνηση στο δεύτερο δοκάρι και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα. Όλα έδειχναν πως η Άρσεναλ θα πανηγύριζε την δωδέκατη συνεχόμενη νίκη της, αλλά στο 83’ ο Τσάκα ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ζαχά και ο Μιλιβόγεβιτς εκτέλεσε ξανά εύστοχα το πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.