Νίκη… τετράδας για την Άρσεναλ (vid)

Πέρασε στην κορυφή των σκόρερ ο Ομπαμενγιάνγκ

Ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμενγιάνγκ σκόραρε δις στη νίκη της Άρσεναλ επί της Μπέρνλι με 3-1, για την 17η αγωνιστική της Premier League. Νίκη με την οποία οι «κανονιέρηδες» έπιασαν την Τσέλσι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα κι άφησαν τους «κλάρετς» να κάνουν Χριστούγεννα στη ζώνη του υποβιβασμού!

Ο Μεζούτ Οζίλ, που έκανε την πρώτη του εμφάνιση στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος, έβγαλε μια… θανατηφόρα κάθετη πάσα για τον Σιντ Κολάσινατς, που «έκοψε» στα δύο την άμυνα της Μπέρνλι και παράλληλα επέτρεψε στον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει για 11η φορά φέτος.

Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί πως η Άρσεναλ πήγε για πρώτη φορά φέτος, μετά από... 18 αγωνιστικές, προηγούμενη στα αποδυτήρια! Ενώ ο λονδρέζικος σύλλογος χρειάστηκε λιγότερο από τρία λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματα του, με το δυνατό σουτ του Ομπαμεγιάνγκ σε μια γρήγορη αντεπίθεση.

Η Μπέρνλι συνέχισε την προσπάθεια, όμως, με τον Άσλεϊ Μπαρνς να τη βάζει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας στο 63ο λεπτό, με σουτ χαμηλά στην εστία, μετά από αδυναμία των γηπεδούχων να διώξουν...

Οι οπαδοί της Άρσεναλ άρχισαν να ανησυχούν για το 2-2, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για την ισοφάριση, μέχρι που ήρθε η… λύτρωση από πλευράς Άλεξ Ιβόμπι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο οποίος σκόραρε από κοντά και διατήρησε την ομάδα του σε... τροχιά Champions League!