«Λύγισε» την Άρσεναλ η Γουέστ Χαμ!

Πέμπτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη μακριά από το «Emirates» για την Άρσεναλ, που ηττήθηκε με 1-0 από την Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου.

«Σφυριά» στο... κεφάλι της Άρσεναλ! Με γκολ του Ντέκλαν Ράις, η Γουέστ Χαμ υποχρέωσε την Άρσεναλ στην πέμπτη της ήττα στο πρωτάθλημα (1-0) και στην πέμπτη διαδοχική της απώλεια εκτός έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ.

Το ματς είχε ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν από το ξεκίνημά του. Τόσο η Γουέστ Χαμ όσο και η Άρσεναλ δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, είχαν οκτώ τελικές έκαστως στο ημίχρονο αλλά δεν έβρισκαν τον τρόπο να κουνήσουν το... πλεκτό! Όλο αυτό, φυσικά, βόλευε τους γηπεδούχους, οι οποίοι με την επανέναρξη σόκαραν τους φιλοξενούμενους.

Ήταν το 48ο λεπτό και μία σύγχυση στα καρέ των «κανονιέρηδων», με τον Νασρί να στρώνει στον Ράις να κάνει εξαιρετικό πλασέ και να νικάει τον Λένο για το 1-0, το οποίο και παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή παρά τις... μάταιες προσπάθειες των παικτών της Άρσεναλ να φτάσουν στην ισοφάριση.

Κάπως έτσι, η Άρσεναλ δείχνει να... χάνει έστω και προσωρινά την επαφή της με την τετράδα, ενώ σε περίπτωση που νικήσει η Γιουνάιτεντ θα την «πιάσει» στην πέμπτη θέση. Παράλληλα, η Γουέστ Χαμ κατάφερε να σταματήσει το αρνητικό σερί εφτά συνεχόμενων αγώνων χωρίς νίκη κόντρα στην Άρσεναλ.