Κρίσταλ Πάλας-Άρσεναλ 2-3: «Καθάρισε» ο Αλέξις! (vid)

Δύσκολη νίκη για την Άρσεναλ στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου

Με τον Αλέξις Σάντσες να αναλαμβάνει δράση και να πετυχαίνει δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Κρίσταλ Πάλας και έπιασε στην 5η θέση την Τότεναμ. Τα 810 ματς έφτασε ο Αρσέν Βενγκέρ που ισοφάρισε τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Πρώτη ήττα μετά από οκτώ αγώνες για την ομάδα του Χότζον.

Το ματς:

Καλό ρυθμό είχε από την ξεκίνημα το παιχνίδι και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν με κάποια μακρινά σουτ. Η Άρσεναλ ήταν αυτή που ανέλαβε τον έλεγχο, με τους παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ να έχουν την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους στο πρώτο ημίχρονο (31-69 η κατοχή) και να αρχίζουν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις προς την εστία της Πάλας. Η υπεροχή και  πίεση των «κανονιέρηδων» μετουσιώθηκαν σε γκολ στο 25ο λεπτό. Ο Σπερόνι αρνήθηκε αρχικά το προβάδισμα στον Λακαζέτ, όμως η μπάλα έφτασε στον Μουστάφι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να απαντήσουν με τον Ζαχά, ενώ Εζίλ και Σάντσες θα μπορούσαν να κάνουν ακόμα πιο απλό το έργο των φιλοξενούμενων.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Κρίσταλ Πάλας εμφανίστηκε ανεβασμένη και βρήκε άμεσα την αντίδραση που ζητούσε! Στο 49’ ο Ζαχά βρήκε ωραία τον Τάουνσεντ και αυτός νίκησε τον Τσεχ κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του Ρόι Χότζον. Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα αλλά η Άρσεναλ δεν έχασε την ψυχραιμία της. Οι «κανονιέρηδες» βγήκαν και πάλι μπροστά, με τον Αλέξις Σάντσες να αναλαμβάνει δράση! Ο Χιλιανός με εξαιρετικό τρόπο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο 62’ και τέσσερα λεπτά αργότερα έγραψε και το 3-1 που ουσιαστικά «καθάρισε» την παρτίδα. Η Πάλας δεν το... άφησε και κατάφερε στο 89' να μειώσει σε 2-3 με την κεφαλιά του Τόμκινς, αλλά παρά την προσπάθεια έως το φινάλε δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από την αποψινή αναμέτρηση. Έτσι ο Βενγκέρ συνδιάσε το 810ο παιχνίδι του στον πάγκο των «κανονιέρηδων» με τη νίκη που έφερε την ομάδα του στην 5η θέση του πίνακα, ισόβαθμη με την Τότεναμ στους 37. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα μετά από οκτώ αγωνιστικές και έμειναν στους 18 και το +1 από την ουραγό τριάδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κρίσταλ Πάλας: Σπερόνι, Κέλι (80’ Φοσού-Μενσά), Νταν, Τόμκινς, Σλουπ, Καμπάιγ (53’ ΜακΆρθουρ), Μιλιβόγεβιτς, Λόφτους-Τσικ (70’ Σακό), Τάουνσεντ, Ζαχά, Μπεντέκε

Άρσεναλ: Τσεχ, Τσέιμπερς, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μπεγερίν, Κολάσινατς, Τζάκα (87’ Μάιτλαντ-Νάιλς), Γουίλσιρ, Εζίλ, Σάντσες, Λακαζέτ (75’ Κοκλέν)

Πηγή:england365.gr

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση