Άρσεναλ: Τρίποντο με ντοπιέτες από Λακαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ

Από ένα ζευγάρι γκολ πέτυχαν ο Γάλλος και ο Αφρικανός επιθετικός

Την ένατη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε η Άρσεναλ η οποία στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, φιλοδώρησε με πεντάρα την Φούλαμ μέσα στο «Craven Cottage». Το ταξίδι στο Αζερμπαϊτζάν και το παιχνίδι απέναντι στην Καραμπάχ δεν επηρέασε την ομάδα του Ουνάι Έμερι, η οποία επιβεβαίωσε την εξαιρετική αγωνιστική της κατάσταση, όπως επίσης και την ευχέρεια στο σκοράρισμα, φτάνοντας τα οκτώ γκολ μέσα σε τέσσερις ημέρες.

Τις βάσεις για την επικράτησε έβαλε ο Αλεξάντερ Λακαζέτ ο οποίος έδωσε προβάδισμα στους κανονιέρηδες στο 29ο λεπτό, ωστόσο ο Άντρε Σούρλε έφερε το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Γάλλος επιθετικός κτύπησε ξανά στο 49ο λεπτό δίνοντας ξανά προβάδισμα στην Άρσεναλ, με τον Άαρον Ράμσεϊ να έρχεται από τον πάγκο για να αναλάβει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στο 67ο λεπτό.

Ο Ουνάι Έμερι είχε κι άλλον άσο στο μανίκι του καθώς ο Πιέρ Ομπαμεγιάνγκ αντικατέστησε τον Ντάνι Γουέλμπεκ στο 62ο λεπτό και κατάφερε σε διάστημα δεκατριών λεπτών να σκοράρει δις προκειμένου να διαμορφώσει το τελικό 1-5.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση