Άρσεναλ-Λίβερπουλ 3-3: Ματσάρα, γκολάρες και ανακωχή (vid)

Τα είχε όλα αυτό το ματς!

Απίθανα πράγματα στο «Emirates» σε ένα παιγνίδι που τελείωσε στο 3-3! Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο ημίχρονο στο με τον Κουτίνιο (26’) έχοντας καλύτερη παρουσία. Στο δεύτερο μέρος φάνηκε πως η Λίβερπουλ θα «καθάριζε» νωρίς, όταν ο Σάλαχ πέτυχε το 0-2 (52’), ωστόσο, η Άρσεναλ ήταν αποφασισμένη, άλλαξε πρόσωπο και πέτυχε εκπληκτική ανατροπή (προσωρινά) με τους Σάντσες (53’), Τζάκα (56’), Οζιλ (58΄). Η Λίβερπουλ πέτυχε την τελική ισοφάριση με Φιρμίνο στο 71’. Έτσι, οι δυο ομάδες αρκέστηκαν στην ισοπαλία σε ένα γεμάτο συγκινήσεις παιχνίδι.

Α’ Ημίχρονο:

Επιθετικά ξεκίνησε η Άρσεναλ τον αγώνα πιέζοντας και επιχειρώντας να μπει στην περιοχή της Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» σταδιακά ανέβασαν ρυθμούς και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, προειδοποιώντας την Άρσεναλ που δεν έλαβε τα μηνύματα. Η Λίβερπουλ απείλησε πρώτα με μια κεφαλιά του Σάλαχ στο 21’ και είχε πιο σημαντική ευκαιρία μια κεφαλιά του Κουτίνιο στο 23’, η οποία έφυγε λίγο έξω από την εστία του Τσέχ. Εν τέλει, το αναμενόμενο έγινε και το γκολ ήρθε στο 26’ από μια σέντρα από τον Ρόμπερτσον, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο κεφάλι του Κουτίνιο, που τοποθετήθηκε πολύ σωστά στην περιοχή νικώντας τον Τσεχ για το 0-1. Η Άρσεναλ έδειξε να «βραχυκυκλώνεται» και να μην μπορεί να αντιδράσει. Η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο 0-2 όταν ο Κουτίνιο στο 32’ με μια εκπληκτική ενέργεια δοκίμασε ένα τεχνικό σουτ που πέρασε ελάχιστα έξω. Στη συνέχεια, στο 43’ οι παίκτες του Κλοπ απώλεσαν μοναδική διπλή ευκαιρία, όταν ο Σάλαχ μετά το λάθος του Κοσιελνί έχασε τετ α τετ, στη συνέχεια ο Μανέ σε δεύτερο χρόνο έκανε τακουνάκι με την μπάλα να περνά έξω. Η Άρσεναλ από πλευράς της έκανε πολύ κακή εμφάνιση με συνεχόμενα ατομικά λάθη σε όλες τις γραμμές της με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντιδράσει.

Β’ Ημίχρονο:

Το δεύτερο μέρος μας επιφύλασσε εκπλήξεις και απίθανα πράγματα! Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά και πέτυχε με τον Σάλαχ το 0-2 στο 52’, ωστόσο η Άρσεναλ «ξύπνησε», και με ένα δαιμονιώδες ντεμαράζ πέτυχε μέσα σε 5 λεπτά 3 γκολ και γύρισε το παιχνίδι. Απίστευτο στατιστικό για την Λονδρέζικη ομάδα αφού από το 53’ μέχρι το 58΄με 3 φάσεις πέτυχε το απόλυτο με 3 γκολ. Στο 53’ ο Σάντσες με κεφαλιά έβαλε την Άρσεναλ στον αγώνα. Στο 56’ ο Τζάκα με εκπληκτικό σουτ ισοφάρισε και στο 58’ ο Οζιλ μετά από πανέμορφο τακουνάκι του Λακαζετ πλάσαρε για την ανατροπή και το 3-2. Η Λίβερπουλ παρότι σοκαρίστηκε, έδειξε ότι μπορούσε να «απαντήσει» και αυτό έπραξε στο 71’ όταν ο Φιρμίνο μπήκε στην περιοχή έπιασε ένα δυνατό σουτ με τον Τσεχ να αποκρούει σε πρώτο χρόνο όμως η μπάλα είχε τόση δύναμη που πήρε τροχιά προς τα δίχτυα όπου και κατέληξε για το 3-3! Τα υπόλοιπα ήταν ιστορία στην αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Συνθέσεις:

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Τσεχ, Κοσιελνί, Νάιλς, Μονρεάλ (Μουστάφι 46’), Μπεγερίν, Τζάκα, Γουιλσάϊαρ, Αϊουόμπι (Γουέμπεκ 78’), Οζιλ, Σάντσες, Λακαζέτ

Λίβερπουλ (Κλοπ): Μινιολέ, Γκόμες, Κλάβαν, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (Μίλνερ 12’), Κουτίνιο (Τσάμπερλαϊν 84’), Εμρέ Τσαν, Σαλάχ, Μανέ (Βαϊνάλντουμ 80’), Φιρμίνο

Σκόρερ: Σάντσες (53’), Τζάκα (56’), Οζιλ (58’)/ Κουτίνιο (26΄), Σάλαχ (52’), Φιρμίνο (71’)

Κίτρινες: Αϊουόμπι (58’)

Κόκκινες:

Διαιτητής: Μαρτίν Άτκινσον

Το φιλμ του αγώνα:

94' Τέλος του αγώνα! 3-3!!

91' Σέντρα σουτ ο Οζιλ, φάνηκε να βγαίνει έξω ωστόσο η μπάλα παρολίγο να καταλήξει στα δίχτυα. Ο Μινιολέ την διώχνει!

89' Σάντσες εκτός, μέσα ο Γουόλκοτ

88' Δυνατό σουτ του Σάλαχ, πολύ καλό

84' Εκτός περνά ο Κουτίνιο και μέσα ο Τσάμπερλαϊν

81' Πολύ έξυπνο-πονηρό σουτ από Σάντες! Αποκρούει ο Μινιολέ

80' Βαϊνάλντουμ μέσα στην θέση του Μανέ

78' Αλλαγή ο Γουέλμπεκ μέσα και εκτός ο Αϊουόμπι

77' Εκπληκτική απόκρουση ο Μινιολέ από το σουτ του Μπεγερίν

71' ΓΚΟΛ! Δυνατό σουτ του Φιρμίνο ο Τσεχ απέκρουσε σε πρώτο χρόνο όμως η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία και κατέληξε στα δίχτυα

του

69' Άλλαξε άρδην η εμφάνιση της Άρσεναλ στο δεύτερο ημίχρονο

68' Πολύ μεγάλη ευκαιρία ο Λακαζετ, προβολή ο Κλάβαν διώχνει σε κόρνερ

62' Τεράστια ευκαιρία με Μανέ, σέντρα ο Κουτίνιο με εξωτερικό φάλτσο, ο Μανέ το σουτ στην κίνηση πάνω στον Τσεχ

60' Τζάκα καλή ευκαιρία με δυνατό σουτ στην κίνηση, έξω

59' Το γκολ στο 58' πέτυχε ο Οζιλ μετά από εκπληκτικό τακουνάκι του Λακαζέτ

58' ΓΚΟΛ!!! Απίθανη ανατροπή μέσα σε 5 λεπτά 3 γκολ από την Άρσεναλ

58' Κιτρινίζεται ο Αϊουόμπι

56' ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει η Άρσεναλ με γκολάρα του Τζάκα!

53' ΓΚΟΛ! 1-2 με κεφαλιά του Σάντσες. Άμεση απάντηση

52' ΓΚΟΛ! 0-2 με Σάλαχ

50' Πραγματικά πολύ κακή εμφάνιση από Άρσεναλ, πολλά τα ατομικά λάθη, ο κόσμος γιουχάρει

49' Παρολίγο το αυτογκολ για Άρσεναλ. Κόντραρε η μπάλα από σουτ του Φιρμίνο

48' Σάλαχ μπήκε στην περιοχή έκανε αδύναμο σουτ όμως και ο Τσεχ απέκρουσε εύκολα

47' Κόνρερ για Άρσεναλ, πολύ κακή εκτέλεση από Σάντσες

46' Επαναρχίζει ο αγώνας

46' Αλλαγή έξω ο Μονρεάλ, μέσα ο Μουστάφι

45' Κεφαλιά του Λακαζέτ χτυπά στο πόδι του Κλάβαν και ο Μινιολέτ μαζεύει

45'  3 λεπτά καθυστερήσεις

44'  Άλλη καλή ευκαιρία με Μανέ να γυρίζει, Σάλαχ δεν βρηκε την μπάλα

43' Διπλή χαμένη ευκαιρία, ο Σάλαχ μετά το λάθος του Κοσιελνί έχασε τετ α τετ, στη συνέχεια ο Μανέ έκανε τακουνάκι και έξω

41' Σέντρα σουτ από Σάλαχ, σε ετοιμότητα ο Τσεχ

40' Συνεχίζονται τα λάθη σε όλες τις γραμμές από πλευράς

39' Σοβαρό λάθος Μονρεάλ, δεν κάλυψε σωστά την μπάλα και παρολίγο ο Φιρμίνο να φύγει μόνος

37' Οζιλ εκτελεί, κοντράρει η μπάλα και κορνερ

36' Φάουλ ο Μίλνερ σε καλό σημείο για την Άρσεναλ

33' Τραυματισμός του Μονρεάλ, είναι στο έδαφος

32' Εκπληκτική ενέργεια με τεχνικό σουτ του Κουτίνιο, πολύ μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ

31' Πολλές λανθασμένες πάσες από πλευράς Άρσεναλ που δείχνει να σοκάρεται από το γκολ

28' Καλό δυνατό σουτ με Λακαζέτ, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται

26' ΓΚΟΛ 0-1 η Λίβερπουλ με κεφαλιά του Κουτίνιο

23' Τεράστια ευκαιρία του Φιρμίνο με το κεφάλι, η μπάλα λίγο έξω

22' Πανέμορφη ενέργεια του Σάντσες που συνδυάστηκε με τον Λακαζετ. ο Δεύτερος έκανε τακουνάκι αλλά ο Μινιολέ μάζεψε

21' Πολύ μεγάλη απόκρουση ο Τσεχ σε κοντινή κεφαλιά από τα πλάγια του Σάλαχ

19' Άλλη μια βαθιά μπαλιά, πάλι διάβασε τη φάση ο Τσεχ

18' Φαλτσαριστή μπαλιά από Ρόμπερτσον, μάζεψε ο Τσεχ

16' Ανέβασε ρυθμούς η Λίβερπουλ, κερδίζει μέτρα στο γήπεδο

15' Πολύ σημαντική προβολή από Κοσιελνί, περίμεναν στην περιοχή Μανέ και Φιρμίνο. Κόρνερ

14' Πολύ καλό σουτ του Κουτίνιο εκτός περιοχής με το αριστερό, έξω

13' Φάουλ πάνω στον Μανέ στο χώρο του κέντρου

13' Αναγκαστική αλλαγή ο Χέντερσον. Στη θέση του ο Μίλνερ

12' Προσωρινά με 10 η Λίβερπουλ. Ο Μανέ μπαίνει στην περιοχή, περίμενε πάσα ο Φιρμίνο αλλά δεν πέρασε

11' Σηκώνεται τώρα ο Χέντερσον και βγαίνει από το γήπεδο. Φάνηκε να κρατά το πόδι του κάνοντας σήμα στους γιατρούς της ομάδας για τράβηγμα

10' Στο έδαφος ο Χέντερσον λόγω τραυματισμού. Ετοιμάζεται ο Μίλνερ

9' Καλή προσπάθεια για Άρσεναλ, με μια παράλληλη που επιχείρησε ο Μπεγερίν

8' Μαζεύει εύκολα ο Τσεχ

7' Κόρνερ τώρα για την Λίβερπουλ

6' Εκτελείται το κόρνερ για Άρσεναλ, έγινε επαναφορά, αλλά τελικά γίνεται επιθετικό φάουλ

5' Πρώτο κόρνερ για την Άρσεναλ

4' Επιθετικά έχει ξεκινήσει η Άρσεναλ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με ένα σουτ του Σάντσες αλλά έγινε το μπλοκ

2' Μοναδική ήττα για την Άρσεναλ εντός ήταν από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

1' Σέντρα στο παιγνίδι