Άρσεναλ - Έβερτον 2-0: «Καθάρισε» σε ένα τρίλεπτο (video)

Θα μπορούσαν οι φιλοξενούμενοι, σαφώς πιο αποτελεσματικοί οι γηπεδούχοι…

«Καθάρισε» σε ένα τρίλεπτο η Άρσεναλ, καθώς με δύο γκολ των Λακαζέτ (56’) και Ομπαμεγιάνγκ (59’) επικράτησε 2-0 επί της Έβερτον στο Emirates Stadium. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν το βαθμολογικό όφελος αφού στο πρώτο μέρος σημείωσαν κλασσικές ευκαιρίες τις οποίες δεν μετέτρεψαν σε γκολ, ωστόσο στο δεύτερο οι γηπεδούχοι σαφώς πιο αποτελεσματικοί κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο.

Α’ ημίχρονο

Μέτριος ρυθμός, «χαμένη» η Άρσεναλ, ξεκάθαρες ευκαιρίες για την Έβερτον. Κάπως έτσι μπορούμε να περιγράψουμε εν συντομία το πρώτο μέρος της αναμέτρησης αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Λουίν μπήκε στην περιοχή και σε τετ-α-τετ με τον Τσεχ, νικητής ήταν ο κίπερ των γηπεδούχων που έδιωξε με τα πόδια. Η Άρσεναλ στο 12’ κατέγραψε την πρώτη της φάση όταν ο Μονρεάλ με κοντινό πλασέ «ανάγκασε» τον Πίκφορντ να αποκρούσει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια και στο 21’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά μετά από δυνατό πλασέ του Ριτσάρλισον, το οποίο… εξουδετέρωσε ο Τσεχ σωτήρια. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής οκτώ λεπτά αργότερα κατέγραψε άλλη μια φάση για την ομάδα του, όταν το φαλτσαριστό του πλασέ κατέληξε μόλις έξω. Η ομάδα του Σίλβα συνέχισε να απειλεί και στο 31’ ο Γκουγιέ μετά από απευθείας εκτέλεση… υποχρέωσε τον Τσεχ να απογειωθεί για να αποκρούσει, ενώ στο 38’ ο κίπερ της Άρσεναλ βγήκε και πάλι νικητής σε τετ-α-τετ με τον Γουόλκοτ. Οι γηπεδούχοι στο 42’ είχαν αξιοσημείωτη φάση, όταν ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε τη σέντρα-σουτ, η οποία κατάληξε το δοκάρι. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στην Έβερτον όταν ο Ριτσάρλισον στο 43’ μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, με τον Τσεχ να αποκρούει το κοντινό δυνατό του πλασέ.

Β’ ημίχρονο

Βρήκε τα πατήματα της στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ, και παράλληλα τον δρόμο για τα δίκτυα. Στο 49’ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο 45λεπτο όταν ο Ράμσεϊ έπιασε το δυνατό μακρινό σουτ, το οποίο απέκρουσε εύκολο ο Πίκφορντ. Η επόμενη φάση στο 56’ ήταν και το πρώτο γκολ της Άρσεναλ όταν ο Λακαζέτ με άπιαστο σουτ που χτύπησε πρώτα στο δοκάρι, κατέληξε στα δίκτυα για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Ομπαμεγιάνγκ διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του όταν με κοντινό πλασέ έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα. Ωστόσο, το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 71’ ο Κεάνε με κοντινή κεφαλιά «ανάγκασε» και πάλι τον Τσεχ να αποκρούσει εντυπωσιακά. Οι δύο τελευταίες φάσεις του αγώνα ανήκαν στην Έβερτον όταν στο 83’ ο Σίγκουρντσον με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα μόλις έξω, ενώ στο 85’ ο Τοσούν με τον ίδιο τρόπο… υποχρέωσε τον Τσεχ να απογειωθεί ώστε να διώξει σωτήρια.

Άρσεναλ (Ουνάι Έμερι): Τσεχ, Μπέγεριν, Moυστάφι, Παπασταθόπουλος (39' Χόλντιγκ), Μονρεάλ, Τορέιρα, Κχάκα, Οζίλ, Ράμσεϊ (80' Γουέλμπεκ), Ομπαμεγιάνγκ (68' Ιγουόμπι), Λακαζέτ.

Έβερτον (Μάρκο Σίλβα): Πίκφορντ, Κένι, Κεάνε, Ζούμα, Ντιγκ, Γκουγιέ, Ντέιβις, Γουόλκοτ (72' Μπερνάρντ), Σίγκουρντσον, Ριτσάρλισον, Λεουίν (72' Τοσούν).

Σκόρερ: 56' Λακαζέτ, 59' Ομπαμεγιάνγκ

Κίτρινες: Τορέιρα, Παπασταθόπουλος / Ντιγκ