Άρσεναλ - Μαν. Σίτι 0-2: Αφεντικό με το καλημέρα! (vid)

Εύκολα πήρε το ντέρμπι η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το πρώτο ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ κόντρα στην Άσρεναλ. Οι «Σίτιζενς» κατάφεραν να πανηγυρίσουν το διπλό κόντρα στους «Κανονιέρηδες» με 0-2. Μάλιστα με δεδομένο πως Σανέ και Ντε Μπρόινε δεν ξεκίνησαν ως βασικοί φαίνεται πως και φέτος δύσκολα θα σταματήσει κάποιος τη Σίτι. Απ’ την άλλη ο Έμερι έχει μπόλικη δουλειά μπροστά του, καθώς παίκτες κλειδιά της Άρσεναλ ήταν πραγματικά εκτός.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε το πάνω χέρι σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ήταν πολύ καλύτερη απ’ την Άρσεναλ και μάλιστα το παιχνίδι έμοιαζε κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της. Μόλις στο 14’ ο Ραχίμ Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ με μια πανέμορφη προσπάθεια και δεξί σουτ απ’ το ύψος της περιοχής. Αρκετοί ποδοσφαιριστές ήταν μπροστά του, με αποτέλεσμα ο Πέτρ Τσεχ να μην μπορεί να αντιδράσει. Αυτό ήταν 50ο τέρμα στην πρέμιερ λιγκ με τις φανέλες των Λίβερπουλ και Σίτι. Ένα σουτ στο 20’ απ’ τον Μπεγερίν, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Έντερσον. Ο Τσεχ απ’ την άλλη χρειάστηκε να κάνει μια τεράστια διπλή επέμβαση στο 28’ όταν μετά από φάουλ του Μάρεζ έδιωξε με δυσκολία και ο Λάπορτ πήρε το «ριμπάουντ» πλάσαρε αλλά ο πορτιέρο των «κανονιέρηδων» του είπε όχι. Στο 42’ ο Μάρεζ έκανε τη γνωστή του κίνηση και το δυνατό διαγώνιο πλασέ με πολλά φάλτσα, αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη και πέρασε λίγο έξω. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Άρσεναλ ήρθε μετά από ένα σουτ του Ομπαμεγιανγκ στο 44’, χωρίς όμως να μπορέσει να νικήσει τον Έντερσον.

Β’ ημίχρονο

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μάντσεστερ Σίτι πίεζε και η Άρσεναλ αμυνόταν. Μόλις στο 50’ ο Αγουέρο έπιασε ένα τρομερό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα όμως να κοντράρει στα σώματα. Η Άρσεναλ έπρεπε να ρισκάρει και Έμερι έριξε και τον Λακαζέτ στον αγώνα. Μάλιστα με την είσοδο του έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ απ’ το ύψος της περιοχής το οποίο όμως πέρασε λίγο έξω. Η απάντηση της Σίτι ήρθε στο 63’ με ένα τετ α τετ του Αγουέρο στο οποίο βγήκε νικητής ο Τσεχ. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Μεντί έκανε ένα γέμισμα από αριστερά, και ο Μπερνάντο Σίλβα με δυνατό σουτ απ’ το ύψος του πέναλτι έγραψε το 0-2. Στο 72’ ο Μουστάφι απείλησε με το κεφάλι, όμως δεν κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Στο 78’ ο Ομπαμεγιάνγκ έφυγε στην πλάτη των αμυντικών της Σίτι, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και σωστά δεν μέτρησε το τέρμα. Στο 85’ ο Στέρλινγκ βρέθηκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, όμως ο Σωκράτης έβαλε με αυτοθυσία το σώμα του για να διώξει, με τον Μεντί να κάνει νέο σουτ, και τον Τσεχ να μαζεύει τη μπάλα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Άρσεναλ (Έμερι): Ήθελε να κλείσει τους χώρους και να μαζέψει γενικότερα την αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Αυτό όμως δεν το είδαμε ποτέ. Η πρώτη επίσημη εμφάνιση της Άρσεναλ δεν ήταν θετική. Πρέπει να αλλάξει πολλά

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Η γνωστή Σίτι για ακόμη μια φορά. Πολλά τρεξίματα, φουλ επιθετική και αμυντικά όποτε χρειάστηκε να αντιδράσει ήταν θετική. Μάλιστα αν σκεφτεί κανείς πως Σανέ και Ντε Μπρόινε ήταν στον πάγκο, τότε και φέτος η Σίτι δείχνει... υπερβολικά δυνατή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Άρσεναλ: Δεν άρεσε γενικότερα η Άρσεναλ και αυτό είναι θέμα. Αν πρέπει να πούμε κάποιον σε αυτή τη κατηγορία, αυτός θα είναι ο Τσεχ ο οποίος έβγαλε μερικές σημαντικές αποκρούσεις.

Μάντσεστερ Σίτι: Φάνηκε η αξία του Στέρλινγκ με το 50ο του τέρμα στην πρέμιερ λιγκ. Πολλά τρεξίματα και τέρμα. Βρίσκει τον ρόλο του ο Στέρλινγκ σε αυτή τη Σίτι και κάνει τον εαυτό του αναγκαίο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Άρσεναλ: Ο Ράμσι δεν κατάφερε ούτε λεπτό να μπει στο παιχνίδι. Πολλά λάθη και μάλιστα αβίαστα. Αν δεν υπήρχε η αναγκαστική αλλαγή του Μάιτλαντ-Νάιλς στο πρώτο ημίχρονο, το πιο πιθανό θα ήταν να έμενε στον πάγκο το δεύτερο ημίχρονο. Η αλλαγή ήρθε στο 54’.

Μάντσεστερ Σίτι: Όπως δύσκολα θα βρεις κάποιο που να ξεχώρισε για την Άρσεναλ, έτσι δύσκολα θα βρεις και κάποιο που να απογοήτευσε από πλευράς Σίτι. Δεν μπορούμε να βάλουμε κάποιο σε αυτή την κατηγορία