Αγρίεψε πριν τον ΠΑΟΚ η Τσέλσι, αεράτη η Σίτι και «διπλό» για Άρσεναλ (vds)

Με νίκες (εύκολα ή δύσκολα) για τους μεγάλους, συνεχίστηκε η δράση στην Αγγλία..

Με νίκες (εύκολα ή δύσκολα) για τους μεγάλους, συνεχίστηκε η δράση στην Αγγλία και στο «πακέτο» των 17:00, μετά το «διπλό» της Λίβερπουλ επί της Τότεναμ.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ την προσοχή Πέμπτη στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, Τσέλσι, επικράτησε 4-1 εντός έδρας της Κάρντιφ, με τον Αζάρ να σημειώνει χατ-τρικ. Η ομάδα του Σάρι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18’ με τον Μπάμπα να σκοράρει με προβολή από κοντά έπειτα από… βόλεϊ στην περιοχή των «μπλε».

Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν καλή, δεν αγχώθηκαν και με… μπροστάρη τον Αζάρ έφεραν τούμπα την κατάσταση. Ο Βέλγος στο 37’ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, προτού πλασάρει για το 1-1 και έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα στο σκορ, έπειτα από την πάσα του Ζιρού, που του έστρωσε ωραία την μπάλα. Στο 80’, ο Γουίλιαν ήταν... ασταμάτητος και κέρδισε πέναλτι, που έκανε γκολ ο Αζάρ, με τομ Βραζιλιάνο να ανταμείβεται λίγο μετά με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής.

Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε μια από τις κλασικές της νίκες στο «Etihad» (αν και φέτος δυσκολεύτηκε σε κάποια ματς), επικρατώντας 3-0 της Φούλαμ, έχοντας ουσιαστικά κλειδώσει τη νίκη από το πρώτο μέρος. Μόλις στο 2’, ο Σάνε μετά την ταχύτατη επίθεση με τον Φερναντίνιο και το ωραίο γύρισμα του Βραζιλιάνου έγραψε το 1-0 , με τον Σίλβα στο 21’ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 21ο λεπτό. Ο Στέρλινγκ από κοντά στο 47’ έκανε το 3-0.

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (1-2), η Άρσεναλ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Νιούκαστλ. Στο 50’, ο Τσάκα με ωραία εκτέλεση φάουλ αλά… Οζίλ, άνοιξε το σκορ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ντουμπράβκα, που βρήκε ελάχιστα την μπάλα με τα ακροδάκτυλα. Όπως και στο 58’ στο πλασέ του Γερμανού, μετά την κόντρα στο σουτ του Λακαζέτ από το ύψος του πέναλτι και ενώ είχε προηγηθεί πλαγιοκόπηση του Τσάκα από τ’ αριστερά. Στις καθυστερήσεις, ο Κλαρκ μείωσε, αλλά ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν οι Λονδρέζοι.

Πολύ εύκολο απόγευμα για την Μπόρνμουθ απέναντι στη Λέστερ (4-2). Ουσιαστικά και αυτήν κλείδωσε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όπου σφραγίστηκε η καλή της εικόνα με το 3-0, με τα δύο τέρματα του Φρέιζερ (19’, 37’) και το πέναλτι του Κινγκ στο 41’. Ο Σμιθ (από ασίστ του Φρέιζερ) συμπλήρωσε το… καρέ και οι φιλοξενούμενοι, που έπαιζαν με δέκα από το 69’ λόγω της δεύτερης κίτρινης στον Μόργκαν, καμουφλάραν την κακή τους εικόνα με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση