Λιγκ Καπ Αγγλίας: «Αεράτη» η Τσέλσι, πέρασαν Άρσεναλ και Έβερτον (vids)

Πέρασαν τα φαβορί στο Λιγκ Καπ Αγγλίας

Χωρίς να συναντήσει σθεναρή αντίσταση, η Τσέλσι διέλυσε με σκορ 5-1 τη Νότιγχαμ Φόρεστ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ (Carabao Cup)! «Ξεμπούκωσε» και έκλεισε θέση στην επόμενη φάση η Έβερτον, νίκη και για την Άρσεναλ!

Οι «μπλε», λοιπόν, επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και έκαμψαν την αντίσταση της Νότιγχαμ των Βέλλιου και Μπουχαλάκη! Από το πρώτο ημίχρονο και τα γκολ των Κένεντι (12'), Μπατσουαγί (18') και Μουσοντά (39') είχαν μπει οι βάσεις για την πρόκριση, με τον Βέλγο επιθετικό να σκοράρει ξανά στο δεύτερο μέρος (52' και 85') και με χατ-τρικ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Λονδρέζων. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Νταρίκουα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα άλλα ματς που ξεκίνησαν στις 21:45, η Έβερτον άφησε πίσω τον αρνητικό απολογισμό των 4 ηττών στα ισάριθμα τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις και έκοψε εισιτήριο για τους «8», επικρατώντας εντός έδρας της Σάντερλαντ με σκορ 3-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κάλβερτ Λιούιν, ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ, ενώ στην επανεμφάνισή του με την πρώτη ομάδα των «ζαχαρωτών» ο Νιάς καθάρισε την υπόθεση πρόκριση με γκολ στο 82'.

Από τη μεριά της η Άρσεναλ έκαμψε την αντίσταση της Ντονκάστερ με σκορ 1-0, αν και θα μπορούσε να είχε σημειώσει περισσότερα τέρματα. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι ο Τζακ Γουίλσιρ επέστρεψε στο αρχικό σχήμα των «κανονιέρηδων» μετά από περίπου 450 ημέρες.  Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γουόλκοτ στο 25' έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Αλέξις Σάντσες.

Πηγή:england365.gr