21ηΑγ.: Με τον «μάγο» Σαλλάχ η Λίβερπουλ, πάρτι η Τσέλσι(vid)

Έφτασε τα 17 γκολ ο μυθικός Σαλλάχ

Πλούσια δράση και πάλι στην πρέμιερ λιγκ, με τις Λίβερπουλ και Τσέλσι να παίρνουν νίκες στην 21η αγωνιστική, με εντελώς διαφορετικό τρόπο όμως.

Για τη Λίβερπουλ όλα δυσκόλεψαν στο 3ο λεπτό, όταν μετά από ασσίστ του Μάρεζ ο Βάρντι άνοιξε το σκορ για τη Λέστερ. Οι «Κόκκινοι» δεν σάστησαν από το γκολ αυτό αλλά παρά τις ευκαιρίες που βρήκε ο Σαλλάχ δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Ο Αιγύπτιος όμως ήταν τόσο ενεργός στις φάσεις και τελικά οι προσπάθειές του απέδωσαν καρπούς, αφού με δυο εξαιρετικές κινήσεις γύρισε το παιχνίδι. Στο 52’ από πάσα του Μανέ και στο 76’ έκανε ρεζίλι τον Μαγκουάιρ και πλάσαρε τον Σμάιχελ. Οι «Αλεπούδες» βγήκαν μαζικά μπροστά για να ισοφαρίσουν στο τέλος, αλλά η Λίβερπουλ άντεξε και κλείνει τη χρονιά εντός τετράδας.

Μια ακόμα εντός έδρας νίκη, όγδοη σε 11 αγώνες, πήρε η Τσέλσι και με περίπατο μάλιστα 5-0 την ανίκανη να αμυνθεί Στόουκ. Στο ματς του πρώτου γύρου οι «Μπλε» κέρδισαν με 4-0 με χατ τρικ του Μοράτα, όμως αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε καν να σκοράρει ο Ισπανός! Στο 23’ το σκορ ήταν ήδη 3-0 με Ρούντιγκερ, Ντρίνγκουοτερ και Πέδρο, ενώ στην επανάληψη μπήκαν άλλα δυο με Ουίλιαν και Ζαπακόστα.

Στα άλλα ματς, πολύ σπουδαία νίκη πήρε η Μπόρνμουθ με 2-1 επί της Έβερτον με τα γκολ του Ράιν Φρέιζερ. Για την Έβερτον είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Γκεγιέ.

Σημαντικό διπλό στη μάχη της παραμονής και για τη Σουόνσι, καθώς επικράτησε με 2-1 της Ουότφορντ με ανατροπή κιόλας. Ο Καρίγιο έβαλε το γκολ για τους γηπεδούχους, αλλά Αγιού και Ναρσίνγκ ανέτρεψαν το σκορ και έδωσαν οξυγόνο στους «Κύκνους».

Τα άλλα δυο παιχνίδια έμειναν στο 0-0, Χάντερσφιλντ-Μπέρνλι και Νιούκαστλ-Μπράιτον.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση