20ηαγ: Λευκή πετσέτα ο Ζοσέ…

Η boxing day ήταν πικρή για τη Γιουνάϊτετ

Ως εδώ ήταν για την Μάντσεστερ Γιουνάϊτετ του Ζοσέ Μουρίνιο. Για άλλο ένα παιχνίδι απογοήτευσε, απέτυχε να κερδίσει μέσα στο «Old Trafford» την Μπέρνλι και καλείται οριστικά πια να χωνέψει πως η δεύτερη θέση είναι το ταβάνι του.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και έληξε στην ισοπαλία 2-2, με τον Λίνγκαρτ να είναι αυτός που έσωσε βαθμό για την ομάδα του στις καθυστερήσεις. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός σκόραρε και τα δυο γκολ για τη Γιουνάϊτετ στην επανάληψη όταν και μπήκε ως αλλαγή. Στο πρώτο μέρος, η Μπέρνλι κέρδιζε με 2-0 με τους Μπάρνς και Ντεφούρ να σκοράρουν. Ο δεύτερος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε επίσης απέναντι στην Μπράϊτον, αλλά κατάφερε να κερδίσει με 2-0 στο δεύτερο μέρος και έπιασε τη Γιουνάϊτετ στους 42 βαθμούς. Μοράτα και Αλόνσο έβαλαν τα γκολ για τους «Μπλε», αμφότερα στην επανάληψη με ασσίστ των Φάμπρεγκας και Αθπλικουέτα.

Την καλή της αμυντική λειτουργία με Σαμ Αλαρντάϊς στον πάγκο επιβεβαίωσε η Έβερτον, που πήρε ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Ουέστ Μπρομ. Ο Ρούνι έμεινε και πάλι εκτός, με τους Κάλβερτ-Λιούιν και Νιασέ να μην μπορούν να βρουν το γκολ της νίκης.

Επιστροφή στις νίκες για την Ουότφορντ του Μάρκο Σίλβα, που κέρδισε με 2-1 τη Λέστερ και παραμένει σε τροχιά δεκάδας. Ο αγώνας κρίθηκε από ένα αυτογκόλ του Σμάιχελ μετά από ενέργεια του Ντουκουρέ.

Ισόπαλα τα δυο άλλα παιχνίδια, με την Μπόρνμουθ να μένει στο 3-3 με την Ουέστ Χαμ σε αγώνα που ο Μάρκο Αρναούτοβιτς έβαλε δυο γκολ και έφτασε τα πέντε στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Χάντερσφιλντ και Στόουκ έμειναν στο 1-1.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση