Νίκες για Γιουνάιτεντ και Τότεναμ, γκέλαραν Λίβερπουλ και Άρσεναλ

Βίοι αντίθετοι για τους «μεγάλους» του Νησιού!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ έφεραν εις πέρας τις αποστολές τους, Λίβερπουλ και Άρσεναλ συνέχισαν τα… σκωτσέζικα ντους στους οπαδούς τους!

Με πολύ ωραία κεφαλιά του Λουκάκου στο 25’ (κι ενώ στο τελευταίο 20λεπτο ο Ράσφορντ είχε δοκάρι), οι «κόκκινοι διάβολοι» έριξαν στο καναβάτσο την Μπόρνμουθ με σκορ 1-0 και διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση της Πρέμιερ Λιγκ, πάντα στο -11 από την πρωτοπόρο και συμπολίτισσα, Σίτι.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Σο (84’ Γιανγκ), Βαλέντσια, ΜακΤομινεϊ, Μάτιτς, Λίνγκαρντ (71’ Αντέρ), Μάτα, Μαρσιάλ (66’ Ράσφορντ), Λουκάκου.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπέγκοβιτς, Φράνσις, Ακέ, Γκόσλινγκ (77’ Κουκ), Ντάνιελς, Σμιθ, Φρέιζερ, Στάνισλας (70’ Ντεφό), Άρτερ, Κινγκ, Γουίλσον (70’ Αφόμπε)

Τεράστια γκέλα για τη Λίβερπουλ που κόλλησε στο 0-0 με την Μπρομ και κινδυνεύει να μείνει εκτός τετράδας.

Στο 18ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Φιρμίνο έξυσε το δοκάρι της Μπρομ, ενώ στο 30’ το σουτ του Ρόμπσον Κανού τράνταξε το δοκάρι του Κάριους. Στο 38’ ο Σαλάχ δεν βρήκε για λίγο μετά από γύρισμα του Άρνολντ και στο 42’ ο Αιγύπτιος έπιασε καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ.

Στο 52’ και στο 53’ ο Κάριους έσωσε μετά από διαδοχικά σουτ του Κριχόβιακ ενώ στο 54’ η κεφαλιά του Χεγκάζι πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 59’ ο Σαλάχ μέσα από την περιοχή πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε τέρμα. Στο 66 ο Φόστερ έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Νιόμ έσωσε στη γραμμή, ενώ στο 82’ ακυρώθηκε γκολ του Σολάνκε. Δύο λεπτά μετά, ο Φόστερ είπε όχι σε σουτ του Τσάμπερλεϊν και σε 2ο χρόνο ο Σολάνκε πλάσρε αλλά ο Χεγκάζι έσωσε στη γραμμή.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Άρνολντ, Λόβρεν, Κλάβαν, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (76’ Τσάμπερλεϊν), Τσαν, Μανέ (76’ Σολάνκε), Κουτίνιο, Σαλάχ, Φιρμίνο

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Νιόμ, Έβανς, Χεγκάζι, Γκιμπς, Γιάκομπ, Κριχόβιακ (80’ Μπραντ), Λίβερμορ, ΜακΚλίν, Ρόμπσον Κανού (72’ Ροντρίγκες), Ροντόν

Ευκαιρία να πιάσει τετράδα έχασε η Άρσεναλ που κόλλησε στο 0-0 με τη Γουέστ Χαμ. Στο 10ο λεπτό ο Αντριάν είπε όχι σε σουτ του Σάντσες, ενώ στο 23’ το σουτ του Χιλιανού κόντραρε και πέρασε ελάχιστα άουτ. Και στο 29’ η Άρσεναλ άγγιξε το γκολ καθώς το σουτ του Ιβόμπι σταμάτησε στο δοκάρι του Αντριάν.

Στο 47’ ο Ογκμπόνα πρόλαβε σωτήρια τον Ζιρού και στο 49’ το σουτ του Μπεγερίν πέρασε μόλις έξω ενώ στο 51’ ο Αντριάν είπε όχι σε σουτ του Τζάκα. Στο 53’ η κεφαλιά του Ζιρού πέρασε έξω, όπως και το σουτ του Οζίλ λίγο μετά και στο 90’ ο Τσιτσαρίτο πλασάρε ο Τσεχ βρήκε λίγο την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι του.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Σαμπαλέτα, Ριντ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Μαζουακού, Ομπιάνγκ, Λανσίνι, Νόουμπλ, Αρναούτοβιτς, Αντόνιο (82’ Τσιτσαρίτο)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μάιτλαντ Νάιλς, Μονρεάλ, Γουΐλσιρ, Τζάκα, Σάντσες (82’ Λακαζέτ), Οζίλ, Ιβόμπι (70’ Γουέλμπεκ), Ζιρού

Ανεβαίνει η Τότεναμ που κέρδισε με 2-0 την Μπράιτον κι έπιασε τετράδα. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Ντάφι έβαλε σωτήρια προβολή σε σουτ του Σον, ενώ στο 22’ ο Ντάφι έσωσε ξανά προ του Κέιν και στο 24’ η Τότεναμ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Γουίνκς και Σον. Στο 30’ τα σουτ των Λαμέλα και Κέιν κόντραραν σε σώματα και τελικά στο 40’,ο Οριέ έβγαλε σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Ράιαν για το 1-0.

Στο 51’ ο Ράιαν πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Κέιν ενώ στο 53’ το πλασέ του Σον πέρασε λίγο έξω. Στο 69’ ο Χέμεντ από καλός σημείο γύρισε και σούταρε αλλά ο Γιορίς ήταν εκεί και στο 85’ το φάουλ του Κέιν σταμάτησε στο δοκάρι του Ράιαν. Όμως στο 87’ ο Έρικσεν εκτέλεσε νέο φάουλ και ο Σον από κοντά έκανε το 2-0.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρόουζ, Βερτόνχεν, Οριέ, Σισοκό, Ντάιερ, Σον (89’ Ντέιβις), Γουίνκς (67’ Ντεμπελέ), Έρικσεν, Λαμέλα (75’ Άλι), Κέιν

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Ντανκ, Μπονγκ, Στίβενς, Ντάφι, Καγιάλ (79’ Γκρος), Ιθκιέρδο (63’ Μαρτς), Σκελότο, Νόκερτ, Πρέπερ, Χέμεντ (71’ Μάρεϊ)