Μ. Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 2-1: Μάσησε τους «πετεινούς» και πάει τελικό!

Στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας οι «κόκκινοι διάβολοι»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε πίσω στο σκορ στον ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, αλλά «γύρισε» το παιχνίδι και με νίκη 2-1 απέναντι στην Τότεναμ πέρασε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι ή την Σαουθάμπτον. Οι «κόκκινοι διάβολοι» θα βρεθούν για 20η φορά στη ιστορία τους σε τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, επιδιώκοντας να κατακτήσουν τον 13ο τους τίτλο.

Ο αγώνας

Α’ Ημίχρονο

Η Τότεναμ ήταν πολύ καλύτερη στην αρχή του αγώνα και δικαίως πέρασε μπροστά στο σκορ με σουτ του Ντέλε στο 10ο λεπτό του αγώνα, μετά από ασίστ του Έρισκεν. Ένα λάθος του Μουσά Ντεμπελέ, ωστόσο, έδωσε την ευκαιρία στον Πογκμπά να βγάλει θεσπέσια σέντρα για το κεφάλι του Αλέξις Σάντσες, που έκανε το 1-1 στο 24’ και έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα του. Το πρώτο μέρος έκλεισε με μία πολύ καλή ευκαιρία για την Τότεναμ, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έρικ Ντάιερ θα μπορούσε να χριστεί επίσης σκόρερ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αντίπαλο δοκάρι.

Β’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες άρχισαν νευρικά στην επανάληψη, αλλά η Γιουνάιτεντ σταδιακά ανέβασε ρυθμό και πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Η δικαίωση για την καλύτερη Γιουνάιτεντ ήρθε στο 62’ με σκόρερ τον Έρερα, με τον Βάσκο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ρομέλου Λουκακού. Έπειτα οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν άριστη διαχείριση του αγώνα, αφού κυνηγούσαν την μπάλα σε όλες τις μονομαχίες και πίεζαν τους ποδοσφαιριστές της Τότεναμ, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσουν σχετικά άνετα την πρόκριση τους στον τελικό. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 19 Μαΐου, ενώ αύριο αναμετρώνται οι Τσέλσι και Σαουθάμπτον στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Βαλένσια (80' Ντάρμιαν), Τζόουνς, Σμόλινγκ, Γιάνγκ, Μάτιτς, Ερέρα, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (82' Ράσφορντ), Λουκακού, Α. Σάντσες (90+6' Φελαϊνί).

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Βορμ, Τριπιέ, Ντ. Σάντσες, Φερτόχεν, Ντέιβις (68' Μόουρα), Ντάιερ, Ντέμπελε (78' Γουανιγιάμα), Έρικσεν, Ντέλε, Σον (86' Λαμέλα), Κέιν.

Σκόρερ: 24' Α. Σάντσες, 62' Ερέρα / 10' Ντέλε.

Κίτρινες: Βαλένσια, Γιανγκ, Ράσφορντ, Ερέρα / Σον, Ντέλε, Ντάιερ.