Τα «σάρωσε όλα» ο Κοrantina Homes Παφιακός

E.N.A.ΑΘ. – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (14-25, 18-25, 21-25)

Νταμπλούχος ο Korantina Homes Παφιακός στη Β Κατηγορία Γυναικών. Οι «γαλανόλευκες» επικράτησαν το βράδυ της Τρίτης 24 Απριλίου 2018 στον Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών Β Κατηγορίας της Ε.Ν,Α.ΑΘ. με 3-0 σετ. Ο αγώνας που πρόσφερες μπόλικο θέαμα έγινε στο «Θεμιστόκλειο» Αθλητικό Κέντρο.

Η νίκη της ομάδας του Στέλιου Μασιά ήταν δίκαιη, δείχνοντας ότι ήταν η κυρίαρχη στην Κατηγορία τη σεζόν 2017-18, ενώ εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε και η ομάδα της Ε.Ν.Α.ΑΘ που έφτασε δίκια στον τελικό.

Οι πρωταθλήτριες μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και αφού πήραν διαφορά εξασφάλισαν το πρώτο σετ με 14-25 σε 25 λεπτά ανοίγοντας… δρόμο για το νταμπλ. Η ομάδα της Ε.Ν.Α.ΑΘ έμεινε πίσω στο σκορ και βρέθηκε να χάνει με 0-1.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να ισοφαρίσει για να φέρει τον τελικό στα ίσια, αλλά οι Παφίτισσες ήταν καλύτερες κέρδισαν σε 29 λεπτά 18-25 και αύξησαν σε 0-2 το προβάδισμά τους.

Εκπληκτικό βόλεϊ παίχθηκε στο τρίτο σετ. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για να το κερδίσουν αλλά οι παίκτριες του Korantina Homes Παφιακού ήταν πιο καλές και αποτελεσματικές για να κερδίσουν 21-25 σε 27 λεπτά και να «σηκώσουν» το Κύπελλο.

Ε.Ν.Α.ΑΘ(Π. ΠΑΥΛΟΥ): Πασσαλή,Καραολή,Σολωμού, Ιωάννου,Παύλοβα Σπρίνγκ – Λίμπερο: Aρέστη. – Αλλαγές: Σολωμού Ρ. ,Ιωάννου Σ., Κωνσταντινίδου.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σάββα, Νικολάου, Ηρακλέους, Τάκη, Χατζηλαμπρή, Γιωργαλλά – Λίμπερο: Tσαγγάρη – Αλλαγές: Nικολάου Αντρ., Δημητρίου,Σρτυλιανίδου.

Τις απονομές έκαναν ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δρ Μιχάλης Κρασιάς με τον Α Αντιπρόεδρο της Ομοσπονδίας Κ. Κωνσταντίνου.

Ακαδημίες: Τελευταία Ενημέρωση