Στις «Αμαζόνες» το ντέρμπι και η ψυχολογία

Ο Απόλλωνας ήταν ο κερδισμένος της 7ης και τελευταίας στον Α’ Γύρο του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Οι «γαλάζιες» κέρδισαν με 3-0 την Ανόρθωση και πήραν ψυχολογία. Στους άλλους αγώνες, η Robo Markets ΑΕΛ κατέβαλε τη φιλότιμη αντίσταση του Εθνικού Λατσιών με 0-3 σετ και η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε στο τάι – μπρέικ την Ολυμπιάδα Ν. με 3-2 σετ. Στον αγώνα που άνοιξε την αγωνιστική το Σάββατο 02 Δεκεμβρίου 2017 η Τεχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 και βρίσκεται στην κορυφή με 21 βαθμούς.

Στον Απόλλωνα το ντέρμπι
AΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-0 Σετ: 26-24, 26-24, 25-15
Ο Απόλλωνας κέρδισε το μεγάλο ντέρμπι (τηλεοπτικό από την Cytavision) της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Οι «γαλάζιες» υπέταξαν την Ανόρθωση με 3-0 σετ και αποσπάστηκε στη δεύτερη θέση με 18 βαθμούς τρεις πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Τεχνοοικία ΑΕΚ.

Η Ανόρθωση πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά επηρεάστηκε ψυχολογικά από την εξέλιξη του τρίτου σετ και του τρόπου που το έχασε.

Eντυπωσιακά μπήκε η Ανόρθωση στο ντέρμπι αφού με την Ιωάννου να είναι «τέρας ψυχραιμίας» στο σερβίς και την Καετάνο να καρφώνει προηγήθηκε 04-10. Την ίδια ώρα οι παίκτριες του Απόλλωνα δεν βρήκαν τα πατήματά τους και είχαν προβλήματα στην υποδοχή. Οι «γαλάζιες» έδειξαν σημάδια βελτίωσης, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» με τα έξυπνα σερβίς της Μπρατούνχινα κατάφερε να ελέγξει την ροή του αγώνα και να διατηρήσει σκορ ασφαλείας 08-13. Ένα σερί 06-01 για τον Απόλλωνα χάρις στα δύσκολα σερβίς της Α. Ιορδάνους μαζί με τις επιθετικές ενέργειες των Λεωνίδου και Ντουντνίκοβα έφερε το ντέρμπι το πρώτο σετ στην ισοπαλία 14-14.

Το ντέρμπι απέκτησε ένα τρελό ρυθμό αφού η Ανόρθωση προηγήθηκε 15-20, αλλά ο Απόλλωνας αντέδρασε και με τις Ιορδάνους και Χαραλάμπους ισοφάρισε εκ νέου 22-22. H Aνόρθωση με μπλοκ της Σταυρινίδου προηγήθηκε 23-24, αλλά ο Απόλλωνας είχε τις λύσεις και με Ντουντνίκοβα, Αγκούλο και Ιορδάνους (σ.σ. εκππληκτικά τα σερβίς της) τέλειωσε τα σετ σε 30 λεπτά με 26-24.

Σετ με ανατροπές

Μετά το αρχικό 03-03 ο Απόλλωνας έλεγξε πλήρως το αετ και προηγήθηκε με 12-06, αφού όλα δούλευαν στην εντέλεια. Στην αντίπερα όχθη η Ανόρθωση δεν έβγαλε τις άμυνες και έμεινε πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Μπόσκοβιτς με δραστήρια τη Σταυρινίδου προσπάθησε να μείνει στον αγώνα, αλλά το δυνατό μπλοκ του Απόλλωνα διατήρησε τον Απόλλωνα στο +6 15-09.

Το τάιμ άουτ του Μπόσκοβιτς αφύπνισε την Ανόρθωση που μείωσε σε 17-16 με πρωταγωνίστριες τις Καετάνο, Στέλλα Ιωάννου και Σταυρινίδου. Οι «γαλάζιες» επανήλθαν και με καλύτερες επιθετικές επιλογές προηγήθηκαν 20-17. Η Ανόρθωση δεν είπε την τελευταία της λέξη και με άσσο της Κόρντουν προηγήθηκε 21-22. Ωστόσο, ο Απόλλωνας αντέδρασε και με τις Ντουντνίκοβα και Χαραλάμπους να τελειώνουν τις φάσεις πήρε και το δεύτερο σετ με 26-24 σε 33 λεπτά αυξάνοντας το υπέρ του προβάδισμα σε 2-0.

Φοβερή ήταν η εξέλιξη του τρίτου σετ αφού η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά προηγήθηκε με 06-11 με κορυφαία τη Σταυρινίδου. Ωστόσο, ο Απόλλωνας επανήλθε και με κορυφαία την Ντουντνίκοβα προηγήθηκε με 22-15 αλλάζοντας πλήρως τα δεδομένα. Τελικά, ο Απόλλωνας κέρδισε με 25-15 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ. Σε 1 ώρα και 28 λεπτά.

ΑΠΟΛΛΩΝ(ΣΤ. ΦΡΑΓΚΕΣΚΟΥ): I. Λεωνίδου, Μανίταρου, Ιορδάνους, Χαραλάμπους, Ντουντνίκοβα, Αγκούλο – Λίμπερο: Ε. Λεωνίδου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Α. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Κόρντουν Μπρατούνχινα, Καετάνο, Πατσέκο, Σταυρινίδου, Ιωάννου,- Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Χριστοπούλου, Κακουρή.
Η μπίλια στο

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.3-2 Σετ: 25-20, 23-25, 15-25, 25-18, 15-10
Σε ένα πλήρως ισορροπημένο αγώνα η κέρδισε και ξέφυγε ένα βαθμό από την αντίπαλό της.

Καλύτερη η Αναγέννηση Δ. κέρδισε το πρώτο σετ με 25-20 σε 25 λεπτά κι προηγήθηκε με 1-0. Το δεύτερο σετ διατήρησε το ενδιαφέρον του αλλά αυτή τη φορά η Ολυμπιάδα είχε τις λύσεις και κέρδισε με 23-25 σε 29 λεπτά ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Η Ολυμπιάδα Ν. ήταν εντυπωσιακή στο τρίτο σετ το οποίο «καθάρισε» με 15-15 ανατρέποντας το 0-1. Οι «πράσινες» αντέδρασαν και σε 23 λεπτά κέρδισαν το τέταρτο σετ με 25-18 και ισοφάρισαν σε 2-2. Στο τάι – μπρέικ η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε με 15-10 και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ.( Λ. ΛΟΙΖΟΥ):Δημητρίου, Μπράουν, Μάγνι, Ευσταθίου, Παπαγιάννη, Γκρίπαν –Λίμπερο1:Οικονόμου, Λίμπερο 2: Παρπούνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(ΧΡ. ΣΙΑΝΤΡΗΣ):Μαραγκού, Νίστρομ, Αθανασίου, Ντίπερν, Β. Χαραλάμπους, Χριστοδούλου – Λίμπερo 1.Xρ. Μαραγκού –Λίμπερο 2: Ψιλογένη. – Αλλαγές: Ελ. Κολοκοτρώνη, Ευν. Κωνσταντίνου.

Διπλό στα Λατσιά
ΣΑΛΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΛΑΤΣΙΩΝ: ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. – Robo Markets ΑΕΛ 0-3 Σετ:18-25, 18-25, 12-25
Με διπλό πέρασε από το Γυμνάσιο Λατσιών η Robo Markets ΑΕΛ κερδίζοντας τον Εθνικό Λ. με 3-0 σετ και παρέμεινε 4η με 12 βαθμούς.

H Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε το πρώτο σετ με 25-18 και άνοιξε το σκορ, αλλά η ομάδα των Λατσιών τα έδωσε όλα και δυσκόλεψε τις αντιπάλες της. Δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο σεε με τις «γαλαζοκίτρινες» επιβεβαιώνοντας τις λύσεις που διαθέτουν να κερδίζουν το σετ με 18-25 και να προηγούνται με 0-2 σετ. Στο τρίτο σετ η η Robo Markets ΑΕΛ έλεγξε τον ρυθμό κερδίζοντας με 25 – 12 και ταυτόχρονα τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΕΘΝΙΚΟΣ Λ.(ΕΥ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ):Λουκά, Τίλει, Χριστοδούλου,Σολωμή, Φραγκιαδάκη, Κωνσταντίνου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Καλοθέου, Ττέκκη.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΠ.ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ): Σιαγά, Σπύρου, Βόρονα, Κωνσταντινίδου, Κχατσρασβίλι, Σίμαν – Λίμπερο: Kυπριανού – Αλλαγές: Σακκίδου, Ντόντσουκ, Πεχλιβάνη.

Η βαθμολογία μετά τη συμπλήρωση της 7Ης αγωνιστικής διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Τεχνοοικία ΑΕΚ 21, 2. Απόλλων 18, 3. Ανόρθωση 15, 4. Robo Markets ΑΕΛ 12, 5. Αναγέννηση Δ. 8, 6, Ολυμπιάδα Ν. 7, 7. ΘΟΙ Αυγόρου 3, 8. Εθνικός Λατσιών 0.

Α Κατηγορία Γυναικών: Τελευταία Ενημέρωση